Gotowane warzywa mogą dobrze wpływać na florę bakteryjną jelit

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badania wykazały, że różne rodzaje diet mają znaczny wpływ na skład mikroflory jelitowej. Pod lupę wzięto diety takie jak: dieta Paleo, dieta ketogeniczna, czy dieta niskotłuszczowa. Badacze sprawdzili jak produkty spożywcze po obróbce termicznej mogą wpływać na nasz mikrobiom.

Główny badacz, dr Peter Turnbaugh z University of California i jego zespół odkrył jak surowe oraz gotowane pożywienie wpływa na skład mikroflory jelitowej ludzi. Badania przeprowadzone na myszach pokazały, że spożywanie surowego oraz gotowanego mięsa miało podobny wpływ na florę bakteryjną. Jednak w przypadku surowych oraz gotowanych warzyw różnica ta była znacząca. Gotowane warzywa były przyswajane szybciej ze względu na lepsze trawienie skrobi.

Po przeprowadzeniu pierwszego badania, naukowcy postanowili zastosować podobny eksperyment u ludzi. Badacze przeanalizowali mikroflorę jelitową pięciu zdrowych kobiet i trzech zdrowych mężczyzn w wieku 24–40 lat, którzy jedli surowe lub gotowane posiłki składające się z warzyw przez trzy kolejne dni.

Naukowcy odkryli, że podobnie jak myszy, uczestnicy wykazali wyraźne różnice po jedzeniu surowych lub gotowanych potraw. Zmiany zaobserwowane w mikroflorze jelitowej mogą wynikać z faktu, że gotowanie zmienia fizyczną strukturę naturalnie występujących związków występujących w żywności. Na przykład gotowanie zwiększa przyswajalność skrobi.

Chociaż liczba uczestników tego badania była niewielka, rzuca światło na znaczenie przygotowywania posiłków. Sam dobór składników odżywczych może nie wystarczający dla zachowania odpowiedniej mikroflory jelit.

Autorzy tego badania uważają, że ludzki mikrobiom mógł ewoluować, a przetworzone produkty stały się dla nas odpowiedniejsze. Pomimo tych ustaleń potrzebne są dalsze badania długoterminowe na większą skale, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób gotowanie żywności może potencjalnie wpływać na mikroflorę jelit.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj