Granaty zawierają związek, który posiada działanie odmładzające

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Starzenie się znacząco wpływa na rozwój różnych chorób. Dlatego spowolnienie procesu starzenia może pomóc zapobiec wielu dolegliwościom i poprawić jakość życia. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową dietę, ponieważ jesteś tym, co jesz. A jak wskazują najnowsze badania, granaty są nie tylko bardzo zdrowe, ale też zawierają związek, który działa odmładzająco.

 

Naukowcy z Politechniki Federalnej w Lozannie (EPFL) przeprowadzili badania kliniczne na ludziach, testując działanie urolityny A. Jest to związek, który spowalnia starzenie się, wspomagając pracę mitochondriów w sposób podobny do korzyści, jakie oferują ćwiczenia fizyczne. Wcześniejsze studia wykazały, że urolityna A wydłuża życie robaków i myszy.

 

Zespół z EPFL zsyntetyzował urolitynę A, ponieważ nie występuje ona naturalnie w żadnej żywności, ale zawarte między innymi w grantach elagotaniny zamieniają się w ludzkich jelitach w urolitynę A. Naukowcy podawali ten związek 60 osobom w podeszłym wieku, które były zdrowe, ale prowadziły siedzący tryb życia.

Podczas pierwszego testu, jedna grupa otrzymała 250 mg urolityny A, a druga – 2000 mg. Naukowcy nie dostrzegli żadnych skutków ubocznych, więc przystąpili do kolejnego etapu badania. Ochotnicy zostali podzieleni na cztery grupy – pierwsza otrzymywała 250 mg wspomnianego związku, druga 500 mg, trzecia 1000 mg, a czwarta stanowiła grupę kontrolną, której podawano placebo. Bezpieczeństwo i skuteczność urolityny A sprawdzano przez 28 dni.

 

Testy kliniczne potwierdziły, że podawanie tego związku na dłuższą metę nie wywołuje żadnych negatywnych skutków ubocznych. Badania osocza wykazały, że podawanie 500 mg i 1000 mg urolityny A wpłynęło na ekspresję genów mitochondriów w komórkach mięśni szkieletowych, stymulując biogenezę w taki sam sposób, jak robią to ćwiczenia fizyczne.

 

Naukowcy po raz kolejny potwierdzili, że terapia urolityną A może spowolnić lub odwrócić proces utraty mięśni szkieletowych, który występuje naturalnie wraz z wiekiem, a także spowolnić osłabienie innych tkanek. Naukowcy z EPFL założyli już firmę Amazentis, aby wprowadzić na rynek produkty zawierające urolitynę A. Pamiętajmy jednak, że związek ten wytwarza się naturalnie, gdy spożywamy np. granaty.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj