Granie w gry video wspomaga funkcje poznawcze u osób starszych

Kategorie: 

www.sxc.hu

Naturalny proces starzenia się mózgu u osób starszych można powstrzymać, dzięki grom video. Taki wniosek wyciagnęli naukowcy ze Stanów Zjednoczonych po przeprowadzeniu serii badań.

 

 

Zespół naukowców z University of Lowa, pod kierunkiem profesora Fryderyka Wolińskiego, zbadał prawie 700 osób w podeszłym wieku, które poproszono o regularne granie w grę wideo, nie mniej niż 10 godzin tygodniowo. Obserwacje starszych osób trwały przez okres 1,5 - 7 lat. 

 

Gra pt. "Road Tour" wymagała od nich refleksu i uwagi. Grający musiał określić typ pojazdu i poruszać się nim według znaków drogowych przez pewien okres czasu. Przynajmiej trzy z czterech zadań musiały być wykonane poprawnie, aby móc przejść do następnego poziomu. Okazało się, że gra "Road Tour" była w stanie nie tylko zapobiec, ale nawet cofnąć pogarszanie się funkcji mózgu u osób starszych. Polepszyła też pamięć, myślenie i szybkość przetwarzania informacji wizualnej, a przyspieszenie procesów umysłowych zaobserwowano aż u 70% badanych.

 

Równocześnie z tym badaniem, prowadzono obserwację starszych osób, których poproszono o regularnie rozwiązywanie krzyżówek. Poprawa była również widoczna, ale nie tak wyraźna, jak w przypadku gier wideo. "Obniżenie zdolności poznawczych z wiekiem - to naturalny proces. Dobrą wiadomością jest to, że teraz wiemy, jak je spowolnić"- powiedział Woliński. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Public Library of Science.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Skomentuj