Kategorie:
Gotowanie niektórych pokarmów, takich jak warzywa, często prowadzi do zmniejszenia się ich wartości odżywczych, jednak niektóre metody pozwalają na zachowanie ich właściwości. Podobnie jest z grzybami. Naukowcy z Hiszpanii odkryli, że gotowanie ich w kuchence mikrofalowej oraz pieczenie ich na rożnie umożliwia utrzymanie składników odżywczych, które się w nich znajdują.
Grzyby są uznawane jako dobre dla zdrowia dostarczyciele błonnika i różnych protein. Zawierają szereg witamin m.in. B1, B2, B12, C, D, E oraz mikroelementy takie jak cynk i selen. Mają w sobie także przeciwutleniacze i inne czynne biologiczne substancje jak np. betaglukan, który jest odpowiedzialny za pomoc w regulacji układu odpornościowego.
Naukowcy do badań wykorzystali białe pieczarki, grzyby shiitake, boczniaki a także boczniaki mikołajkowe. Gotowano je, smażono, gotowano w mikrofalówce oraz grilllowano. Następnie liofilizowano obie próbki surowe i gotowane, by dokonać analizy w laboratorium.
Smażenie grzybów sprzyjało zwiększeniu ich kalorii i tłuszczu, ale zmniejszyło zawartość składników odżywczych. Gotowanie poprawiło poziom betaglukanu, ale osłabło działanie przeciwutleniaczy. Pracownik naukowy, Irene Roncero twierdzi, że jest to spowodowane prawdopodobnie na skutek wymywania substancji rozpuszczalnych w wodzie lub w oleju.
Natomiast gotowanie w kuchence mikrofalowej i pieczenie ich na rożnie wyróżniało się najwyższym poziomem przeciwutleniaczy.
"Gdy grzyby są gotowane w mikrofalówce lub grillowane na rożnie, zawartość polifenolu i aktywność przeciwutleniaczy rosła znacznie i nie dochodzi do utraty ich składników odżywczych, gotując je w ten sposób" - mówi Roncero.
Naukowcy wyrażają opinię, że dodanie małej ilości oleju przed lub podczas grillowania nie zmniejszy ich korzyści zdrowotnych.
"W rzeczywistości, zdolności przeciwutleniaczy mogą być nawet lepsze [...] Co więcej, jeśli użyto oliwy z oliwek, kwas tłuszczowy końcowego przyrządzenia jest ulepszony, z małym przyrostem zawartości kalorii" - dodaje Roncero.
Skomentuj