Hałas może być przyczyną otyłości i chorób układu krążenia

Kategorie: 

www.sxc.hu

Jednostajny hałas pochodzący z dróg publicznych, samolotów, głośnej muzyki, czyli ogólnie rozumiane dźwięki miasta zwiększają ryzyko otyłosci i występowania chorób serca. Potwierdziły to badania przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Karolinska (Szwecja).

 

Jak podaje Business Standard, im większy hałas na który mieszkaniec miasta jest narażony, tym większy jest obwód jego pasa. Zgodnie z wynikami badań, obwód pasa rósł o 1 cm z każdorazowym podniesieniem się natężenia poziomu hałasu o 10 decybeli. Hałas pobudza produkcję ludzkich hormonów stresu, w tym kortyzol. A to zwiększa ryzyko gromadzenia się tłuszczu w rejonie pasa. Zgromadzone w tym miejscu zapasy tkanki tłuszczowej stanowia niebezpieczeństwo z punktu widzenia ewentualnego ataku serca.

 

Miejski hałas wpływa nawet na dzieci rozwijające się w łonie matki. Naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie (Holandia) w innym badaniu przeanalizowali dane dotyczące ponad 68 000 urodzeń i stwierdzili, że każdorazowe zwiększenie natężenia hałasu pochodzącego z miejskich dróg o 6 decybeli, wpływa na obniżenie wagi urodzeniowej dziecka o 15-23 gramów. Niska masa urodzeniowa może spowodować wystąpienie długotrwałych problemów zdrowotnych u dziecka, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i chorób serca, a także wielu innych zaburzeń ogólnorozwojowych.


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj