Hałas w miejscu pracy może mieć zły wpływ na Twoje serce

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Miliony ludzi doświadczają nadmiernego hałasu w swoich miejscach pracy – donoszą nowe badania, przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych przez Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Jak się okazuje, takie warunki pracy mają wpływ nie tylko na kondycję naszego słuchu, ale także serca – powodując między innymi nadciśnienie.

 

Naukowcy pracowali na danych pochodzących z ankiety przeprowadzonej w 2014 roku wśród pracowników USA. Starano się ustalić, ile osób jest regularnie narażonych na nadmierny hałas w swoim miejscu pracy, jaki ma to wpływ na ich słuch oraz ile osób cierpi na chorobę serca.

 

Wyniki ujawniły, że około 25% wszystkich pracowników jest narażonych na szkodliwy dla zdrowia hałas podczas pracy. Co więcej, badacze odkryli, że około 12% pracowników cierpi w wyniku tego na problemy ze słuchem, a aż 24% zmaga się z nadciśnieniem. Co ciekawe, z pracą w hałasie powiązano także wysoki poziom cholesterolu, który wystąpił u 28% pracowników.

Wśród branż o największym narażeniu na szkodliwy hałas wymienia się przede wszystkim górnictwo, budownictwo oraz pracę przy produkcji. Znaczący odsetek pracowników tych sektorów ma nie tylko problemy ze słuchem, ale także nadciśnienie oraz podwyższony cholesterol. Mimo to trudno ustalić, czy związek ten jest przyczyno-skutkowy, czy to jedynie korelacja.

 

Specjaliści twierdzą, że ochrona pracowników przed hałasem mogłaby w samych Stanach Zjednoczonych zapobiec ponad 5 milionom przypadków problemów ze słuchem. Równie istotne mają być profilaktyczne badania stanu zdrowia pracowników, które powinni zlecać pracodawcy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj