Hałaśliwe środowisko może wpływać na męską niepłodność

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Długotrwałe przebywanie w hałaśliwym środowisku, w szczególności w nocy, może powodować problemy z niepłodnością u mężczyzn, jak donoszą badania zamieszczone w czasopiśmie Environmental Pollution. Naukowcy spostrzegli, że dźwięk o natężeniu ponad 55 dB w nocy szczególnie wiąże się ze wzrostem męskiej niepłodności.

 

Hałas może być irytujący – nie pozwala na koncentrację oraz sprawia, że ciężko jest nam zasnąć. Jest on także sprawcą innych problemów ze zdrowiem, takich jak choroby sercowe czy choroby psychiczne. Wykazano też związek hałasu ze zmianą w zachowaniach społecznych i przeszkodzie w wykonywaniu złożonych zadań. Inne badania dotyczące niepłodności, ale u kobiet pokazały, że ich życie w zgiełku może być przyczyną przedwczesnych porodów, poronienia czy wad wrodzonych.

 

Najnowsze badania donoszą jednak o tym, że długotrwałe narażenie na hałas, szczególnie w nocy, jest związane z rozwojem męskiej niepłodności. Naukowcy przeanalizowali dane ubezpieczenia zdrowotnego u 206,492 mężczyzn w przedziale wiekowym 20-59 lat. Obliczyli poziomy ekspozycji na hałas, dzięki informacji udostępnionej przez National Noise Information System. Naukowcy dysponowali danymi zawierającymi kody pocztowe mężczyzn. W ciągu 8 lat badań u 3,293 osób zdiagnozowano niepłodność. Po dodaniu takich czynników jak wiek, przychody, BMI oraz nałogi naukowcy odkryli, że ryzyko niepłodności było jeszcze większe u mężczyzn narażonych na dźwięki w środku nocy o natężeniu 55 dB.

"Niepłodność staje się poważnym problemem zdrowia publicznego ze względu na nieprzewidywalne niekorzystne skutki dla zdrowia i jakości życia, oraz wysokich wydatków na system zdrowotny [...] Wiemy, że wystawienie na hałas ma swoje skutki w przypadku niepłodności u męskich rodzajów zwierząt, ale nasze badanie jest pierwszym, które pokazuje ryzyko niepłodności w przypadku styczności z hałaśliwym środowiskiem u mężczyzn" – mówi  Dr Jin-Young Min, autor badania.    

Naukowcy z Seoul National University oznajmiają, że należy brać pod uwagę hałas, gdy ustalalamy warunki środowiskowe, które przyczyniają się do niepłodności.   

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj