Hemoroidy – choroba pracujących w biurze
Image
Hemoroidy, uznawane są za chorobę XXI wieku, a najczęściej za cel obierają sobie osoby pracujące w biurze. Występowaniu guzków krwawniczych sprzyja właśnie siedzący tryb życia powodujący zwiększenie ciśnienia w okolicy odbytu. Leczenie hemoroidów należy podjąć w każdym przypadku, jednak jak rozpoznać chorobę hemoroidalną? W jaki sposób się objawia?
Czym są i jak powstają hemoroidy?
Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze naturalnie znajdują się w naszym organizmie. Ich zadaniem jest bieżąca kontrola wydalania. Z chorobą hemoroidalną mamy do czynienia wtedy, gdy wspomniane guzki nabierają nienaturalnych rozmiarów. Dzieje się tak z powodu napłynięcia krwi w dużej ilości, która następnie nie może ulec dalszemu rozprowadzeniu. Medycznym powodem takiego stanu rzeczy jest wzrost ciśnienia w okolicy odbytu. Dochodzi do niego najczęściej, kiedy prowadzimy siedzący, mało aktywny tryb życia.
Ponadto do powstania choroby przyczynia się również nieodpowiednia, uboga w błonnik dieta. Jest ona również przyczyną zaparć, które bezpośrednio prowadzą do hemoroidów. Warto zaznaczyć, że choroba ta nie bez powodu nazywana jest przypadłością XXI wieku, ponieważ cierpi na nią nawet co drugi Polak.
Objawy hemoroidów
Pierwszy, często lekceważony objaw hemoroidów to świąd odbytu. Swędzenie w tych okolicach jest bagatelizowane przez wiele osób, ponieważ uznają oni to za coś normalnego i nie zwracają większej uwagi na coraz częstsze objawy. W rzeczywistości świąd oznacza nic innego, jak to, że choroba hemoroidalna rozpoczęła się i następuje jej ciągły rozwój. Warto pamiętać, że na tym etapie jej leczenie nie wymaga zaawansowanych środków.
Kolejny etap choroby jest już stanem zapalnym odbytu. Świadczy o nim nie tylko świąd, ale również sącząca się wydzielina, której duża ilość jedynie sprzyja pogłębianiu się stanu zapalnego. Jeżeli w tym momencie nie zareagujesz prawidłowo, stan chorobowy pogłębia się, a co za tym idzie – pojawia się krew. Na początku są to jedynie śladowe ilości widoczne na papierze toaletowym. Jednak po czasie krwawienie ulega nasileniu i pojawia się wrażenie niepełnego wypróżnienia zmuszające do silniejszego parcia, które z kolei powoduje powiększanie się hemoroidów i choroba cały czas postępuje.
Ostatnie dwa stadia choroby związane są z wypadaniem guzków krwawniczych z odbytu. Mogą one zarówno cofnąć się, jak i pozostać poza kanałem odbytniczym. Początkowo możesz samemu wepchnąć hemoroidy na swoje miejsce, jednak w skrajnych przypadkach konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.
Diagnozowanie hemoroidów
Prawidłowe rozpoznanie hemoroidów wymaga niestety obnażenia dolnej części ciała. Lekarz musi, przede wszystkim zobaczyć zmiany, które zaszły i przeprowadzić badanie per rectum, które wzbudza największy strach wśród pacjentów. Nie jest ono przyjemne, ale trwa jedynie kilka chwil. Ponadto czasy znacząco się zmieniły i dziś lekarz wymaga od nas położenia się na lewym boku, a nie jak kiedyś – wypięcia pośladków.
Ponadto w niektórych przypadkach specjalista decyduje się na wykonanie anoskopii. Jest to badanie, podczas którego lekarz może obejrzeć dolny odcinek jelita grubego. Anoskopia może być również wykonywana w zamian badania per rectum. Ostateczna decyzja o przeprowadzanych badaniach diagnostycznych zawsze zależy od lekarza prowadzącego.
Leczenie choroby hemoroidalnej
Bez względu na stadium choroby należy zwiększyć ilość spożywanych płynów, a także zmodyfikować codzienną dietę. Aby hemoroidy miały utrudniony rozwój, osoba chora powinna wypijać dziennie około 2-2,5 litra wody. Ponadto dieta powinna być nie tylko zbilansowana, ale również bogata w błonnik. Osiągniesz to dzięki zwiększeniu spożycia warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych. Nie zapomnij jednak o odpowiedniej ilości mięsa, gdyż powinno być ono przeciwwagą produktów bezmięsnych.
Ponadto w leczeniu hemoroidów popularne są maści i czopki. To wygodne w stosowaniu miejscowym preparaty, których charakterystyka sprawia, że działają one bezpośrednio na zmienione chorobą miejsca. Środkiem, który może pomóc w walce z hemoroidami, jest ruskogenina. To naturalny, ziołowy składnik podany w odpowiednim stężeniu może zmniejszyć stan zapalny odbytu. Jednym z przykładowych leków, który zawiera go w odpowiedniej ilości, jest Ruskorex. Produkt ten dostępny jest w aptekach bez recepty, jednak pamiętaj, aby przyjmować go zgodnie z zaleceniem lekarza. Szczegółowe informacje o leku Ruskorex znajdują się pod adresem: http://www.ruskorex.pl/.
Najbardziej skrajne przypadki zachorowań wymagają niestety interwencji chirurgicznej. Może ona odbywać się zarówno metodą tradycyjną, jak i laserową. Tradycyjny sposób polega na operacyjnym wycięciu zmian chorobowych. Po takim zabiegu chory dochodzi do siebie około 7-10 dni, a całość wymaga pobytu w szpitalu.
Metoda laserowa jest znacznie przyjemniejsza, ponieważ polega na naświetlaniu hemoroidów laserem. Zabieg tego typu można wykonać ambulatoryjnie, a trwa on około 15-20 minut. Niestety, ale nie jest on refundowany przez NFZ.
Hemoroidy to poważna przypadłość, która na każdym stadium wymaga kontaktu z lekarzem specjalistą. Najlepiej jednak zrobić to jak najwcześniej, aby leczenie nie trwało zbyt długo i nie wymagało zastosowania zaawansowanych technik. Pamiętaj, że walka z chorobą na pierwszych etapach często może zakończyć się tylko przyjmowaniem czopków, maści lub tabletek.
Ocena
- Dodaj komentarz
- 312 widoków
Pracuje w biurze i dodatkowo
Pracuje w biurze i dodatkowo niedawno zaszłam w ciąży. Niestety mam okropne hemoroidy i pomagają mi tylko naturalne produkty. Pomógł mi olej rokitnikowy, syrop z rokitnikiem i maść uniwersalna.
Ja też stosuje te produkty,
Ja też stosuje te produkty, bardzo skuteczne i wysoka jakość. Kupuje na Konopna Farmacja Poznań