Herbaty ziołowe na leczenie zaparć

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ludzie od wieków stosowali różnego rodzaju herbaty na dolegliwości układu trawiennego, takie jak zaparcia. Nic dziwnego – spożywanie ciepłych płynów nawadnia nasz organizm, a często właśnie odwodnienie sprzyja nieregularnym wypróżnieniom. Także temperatura spożywanego płynu jest istotna – ciepło pobudza nasz układ trawienny. Ponadto większość herbat ziołowych posiada działanie łagodzące stres, co dodatkowo odpręża całe ciało.

 

 

Senna – to najbardziej znany i często stosowany środek przeczyszczający, który jest dodawany do herbat ziołowych. Roślina zawiera związki zwane glikozydami, które stymulują układ trawienny, prowadząc do szybkiego wypróżnienia.

 

Mięta – mentol zawarty w mięcie pieprzowej może pomóc podczas problemów trawiennych. Mięta nie ma tak radykalnego działania, jak senna, jednak regularnie picie wykonanego z niej naparu po każdym posiłku może przynieść pożądane efekty.

 

Imbir – wiele osób pije herbatę z dodatkiem imbiru, aby złagodzić podrażnienia układu pokarmowego, a także poprawić trawienie. Herbata imbirowa jest wskazana do picia po ciężkich posiłkach.

 

Mniszek lekarski – napary z dodatkiem mniszka lekarskiego także mogą łagodzić dolegliwości trawienne, takie jak wzdęcia czy zaparcia. Mniszek lekarski wspomaga także pracę wątroby i działa moczopędnie.

 

Czarna i zielona herbata, a także kawa – wszystkie trzy napoje zawierają kofeinę – środek pobudzający, który stymuluje także pracę jelit. W wyniku tego herbata oraz kawa mogą mieć łagodne działanie przeczyszczające.

 

Korzeń lukrecji – napar z korzenia lukrecji jest popularnym środkiem zaradczym w przypadku zaparć. Korzeń ma działanie przeciwzapalne i wspomaga trawienie. Ponadto, lukrecja wykazuje także działanie odprężające układ trawienny.

 

Prawoźlaz – posiada podobne działanie, co lukrecja, a dodatkowo wykazuje właściwości przeczyszczające. Zaleca się picie naparu z prawoślazu pod koniec dnia.

Rumianek – to zioło działa kojąco na cały nasz organizm. Picie rumianku po posiłku ma dobry wpływ na pracę naszych jelit, przyspieszając czas wypróżnienia.

 

W przypadku picia herbat ziołowych należy pamiętać, że substancje o działaniu przeczyszczającym powinni spożywać jedynie dorośli. Ponadto, należy dokładnie sprawdzać skład herbat ziołowych i stężenia zawartych w nich substancji. Nie zapominajmy, że picie herbat ziołowych ma w przypadku zaparć jedynie doraźne działanie. Warto działać długofalowo – stosujować zdrową dietę, nawadniać organizm, podejmować wysiłek fizyczny i ograniczyć stres.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika kama

Próbowałem picia siemienia

Próbowałem picia siemienia lnianego, jedzenia ogórków kiszonych, suszonych śliwek - niestety wszystko na darm

0
0

Skomentuj