Herbicyd stosowany przy uprawach GMO może być rakotwórczy

Kategorie: 

dreamstime.com

Glifosat, herbicyd wchodzący na przykład w skład produktu Roundup, może być odpowiedzialny za epidemię zachorowań na choroby nowotworowe na świecie. Do takich wniosków doszli specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

 


Kwestią glifosatu zajęła się konkretnie Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem - IARC. Jej specjaliści poinformowali, że kilka popularnych środków ochrony roślin, w których skład wchodzi ten środek, jest rakotwórczych. Potwierdzające to wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Lancet Onkology".


Technologia wykorzystująca glifosat w uprawach to podstawa GMO. Produkt zwany Roundup i seria nasion Roundup Ready daje dobre rezultaty jeśli chodzi o plony oraz minimalizuje ilość pojawiających się szkodników. Rolnik najpierw opryskuje pole środkiem chemicznym zawierającym glifosat, potem sadzone są nasiona pozyskane ze zmodyfikowanych genetycznie roślin. Wszystkie inne rośliny oprócz nich nie będą się w stanie rozwijać. Dzięki temu rolnik uzyskuje uprawę praktycznie wolną od chwastów.


Firma Monsanto, producent środka Roundup, tradycyjnie już zaprzecza ustaleniom naukowców twierdząc, że wszystkie produkty zawierające glifosat są nieszkodliwe. Poprzednio korporacja ta odrzuciła zdecydowanie podejrzenia o kancerogenność pożywienia GMO po tym gdy karmione nim szczury laboratoryjne zaczęły umierać na raka.


Wcześniej ustalono, że glifosat przedostaje się do ludzkiego krwiobiegu gdzie pozostaje przez jakiś czas. W Kanadzie przeprowadzono analizy, które wskazują na to, że środek ten odpowiada za wady rozwojowe płodów. Podobne badania przeprowadzono też w Ameryce Południowej, gdzie chętnie korzysta się z pomocy glifosatu. Tam zwrócono uwagę na wady rozwojowe zwierząt, które zaczęły spożywać rośliny odporne na ten środek.


W obliczu tych bardzo niepokojących informacji można tylko wyrazić zdziwienie, że rządzący nami politycy z taką gorliwością przepchnęli w naszym kraju przepisy właściwie legalizujące uprawy GMO. Stosowne prawo zostało niedawno podpisane przez urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj