Kategorie:
Tęczówka to część błony naczyniowej znajdująca się miedzy rogówką a siatkówką. Jej fizjologiczną funkcją jest regulacja dopływu światła do oka w zależności od jego natężenia. Barwa tęczówki zależy od ilości, jakości i przestrzennego rozmieszczenia melaniny - barwnika determinującego odcień skóry, włosów i oczu.
Barwa oczu - rzecz zmienna
Noworodki niemal zawsze rodzą się z niebieskimi oczami, co świadczy o niewielkiej zawartości melaniny w tęczówce. Jej zwiększona synteza jest stymulowana padającym na oko światłem. U niektórych dzieci w pierwszym roku życia kolor tęczówki zmienia się na brązowy lub zielony, u innych pozostaje niebieski. U ok. 1% ludzi ma jednak miejsce ciekawe zjawisko, związane ze znaczną różnorodnością w zabarwieniu tęczówki. Mowa o heterochromii.
Heterochromia - intrygująca przypadłość
Heterochromia to bardzo rzadka wada genetyczna, niezwiązana z jakimikolwiek konsekwencjami zdrowotnymi, w tym zaburzeniami widzenia. Polega ona na nierównomiernym rozmieszczeniu melaniny w tęczówce, co daje intrygujący efekt kolorystyczny. Wyróżnia się następujące warianty tego zaburzenia:
- heterochromię całkowitą (heterochromia iridium), dotyczącą obu tęczówek - każda z nich ma inną barwę,
- heterochromię częściową (heterochromia iris), czyli różnobarwność jednej tęczówki; wtedy zmiany mogą być zlokalizowane na obrzeżach tęczówki lub w jej centrum.
Przyczyny heterochromii
Najczęściej heterochromia jest - jak już wspomniano - wadą wrodzoną. Niekiedy może być ona nabyta w czasie życia osobniczego. Wtedy jej przyczynami są:
- stosowanie leków na jaskrę
- uszkodzenia mechaniczne
- silne stany zapalne rogówki lub soczewki
- guzy i tętniaki
- nerwiakowłókniakowatość (choroba genetyczna)
- zespół Hornera - ucisk współczulnego unerwienia oka
- choroba Hirschsprunga - wrodzona choroba jelita grubego
Niektóre sławne osoby również mają heterochromię - należą do nich Jane Seymour, Mila Kunis, Dan Ackroyd, Kate Bosworth czy Christopher Walken i wielu innych. W tym gronie często wymieniany jest Dawid Bowie, jednak w przypadku tego artysty przyczyną różnorodności w zabarwieniu oczy jest anizokoria.
Czym zatem jest anizokoria?
Anizokoria to dysproporcja w wielkości źrenic, która w sytuacji gdy jest znacznego stopnia może dawać symptom innej barwy oka. Pozornie naśladuje więc heterochromię, jednak w rzeczywistości to wrodzone lub nabyte zróżnicowanie średnicy źrenic. U około 20% populacji występuje anizokoria fizjologiczna (anizokoria podstawowa), czyli nieznaczna dysproporcja źrenic, rzędu 0,6 mm. Niekiedy przyczyną anizokorii jest stan zapalny tęczówki, jej niedokrwienie, niektóre leki czy uszkodzenie włókien współczulnych unerwiających oko. Tego typu zmiana zawsze wymaga konsultacji okulistycznej.
Skomentuj