Hiperbaryczna terapia tlenowa odwróciła zmiany w mózgu po podtopieniu u dwuletniej dziewczynki

Kategorie: 

Źródło: Louisiana State University Health Sciences Center

Doktor Paul Harch, dyrektor medycyny hiperbarycznej w New Orleans School of Medicine oraz doktor Edward Fogarty z University of North Dakota School of Medicine and Health Sciences, zgłaszają przypadek odwrócenia utraty funkcji mózgowych u dwuletniej ofiary podtopienia.

 

Dwuletnia dziewczynka doświadczyła zatrzymania krążenia po podtopieniu w basenie. Po resuscytacji w Szpitalu Dziecięcym w Arkansas, rezonans magnetyczny ukazał głęboki uraz substancji szarej oraz białej w mózgu. Dziewczynka straciła zdolność mowy, chodzenia czy reagowania na polecenia, za to niekontrolowanie się trzęsła i poruszała głową.

Rodzina postanowiła skonsultować się z doktorem Harchem. Hiperbaryczna terapia tlenowa nie była dostępna w miejscu pobytu pacjenta, więc kuracja rozpoczęła się dopiero po pewnym czasie. Pięćdziesiąt pięć dni po podtopieniu, rozpoczęto leczenie 100-procentowym tlenem normobarycznym (tlenem o ciśnieniu atmosferycznym) wprowadzanym przez nos, przez 45 minut, dwa razy dziennie. Pacjentka stała się bardziej czujna, rozbudziła się, a niekontrolowane odruchy ustały. Stopień poprawy funkcji neurologicznych wzrastał. Dziewczynka zaczęła się uśmiechać, zwiększyła zakres ruchów oraz zaczęła się porozumiewać krótkimi komunikatami.

 

Następnie dziewczynka wraz z rodziną udała się do Nowego Orleanu, gdzie 78 dni po wypadku, doktor Harch zaczął stosować terapię hiperbaryczną – HBOT. Dziewczynka spędzała w komorze hiperbarycznej 45 minut dziennie, pięć dni w tygodniu, przez 40 sesji. Na początku każdej sesji pacjentka wykazywała udokumentowaną poprawę neurologiczną. Po 10 sesjach HBOT matka dziewczynki poinformowała, że ​​córka była „prawie taka, jak przed wypadkiem”, z wyjątkiem funkcji motorycznych.

Po 39 sesjach leczenia tlenem, dziewczynka wykazywała znaczną poprawę wszystkich funkcji. Zdolności motoryczne poprawiły się zaraz po powrocie do domu. Rezonans magnetyczny, wykonany po 27 dniach leczenia i 162 dni po utonięciu, wykazał niewielkie uszkodzenie mózgu i niemal całkowite odwrócenie uszkodzenia kory mózgowej i białej substancji.

„Odbudowywanie się tkanki w tym przypadku udało się się, ponieważ mogliśmy interweniować we wczesnym dzieciństwie, zanim uszkodzenia stały się nieodwracalne.” – dodał doktor Harch. – „Ten pojedynczy przypadek nie może służyć jeszcze jako dowód na to, że taka terapia przywróci wszystkie funkcje mózgu. Jednak daje to pewną nadzieję i może być stosowane u kolejnych pacjentów, którzy doświadczyli zmian w mózgu na skutek zahamowania dopływu tlenu do organizmu.”

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj