Hormon wydzielany podczas wysiłku fizycznego może zapobiegać chorobie Alzheimera

Image

Źródło: pixabay.com

Badacze z Queen's University wraz z naukowcami z Uniwersytetu Federalnego w Rio de Janeiro zidentyfikowali hormon związany z wysiłkiem fizycznym, który może spowolnić postęp choroby Alzheimera. Badania te zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Medicine.

 

Odkrycia pokazują, że irysyna, hormon, który jest wyzwalany w trakcie aktywności fizycznej, odgrywa ważną rolę w mózgu, a wśród pacjentów z chorobą Alzheimera często brakuje tego hormonu. Odkrycie to przybliża naukowców do opracowania leku, który da podobne efekty, co wytwarzanie się irysyny w mózgu.

„W ciągu ostatnich kilku lat, badania naukowe pokazały, że aktywność fizyczna jest skutecznym narzędziem zapobiegania różnym formom demencji, takim jak choroba Alzheimera.” - powiedział dr De Felice, naukowiec z Centrum Badań w Queen's University. – „Doprowadziło to do intensywnego poszukiwania określonych substancji, które są odpowiedzialne za ochronę synaps, które umożliwiają komunikację między komórkami mózgu i zapamiętywanie.”

Poszukiwania skutecznego leku na chorobę Alzheimera wciąż trwają. Niestety, pomimo 30 lat poszukiwań, nie opracowano skutecznego leku na tę dolegliwość. Warto pamiętać, że większość pacjentów to osoby w podeszłym wieku, które posiadają również szereg innych schorzeń, przez co trudno zaangażować ich w aktywność fizyczną.

Image

Naukowcy podkreślają, że choroba Alzheimera to złożony zespół objawów i trudno jest leczyć pacjentów z chorobą Alzheimera, zanim wystąpią nieodwracalne uszkodzenia mózgu. Następnym krokiem w rewolucyjnych badaniach dr De Felice jest przetestowanie najskuteczniejszego sposobu dostarczania irysiny do mózgu.

 

Ocena: