Hormonalne środki antykoncepcyjne powodem ciężkich chorób układu pokarmowego

Kategorie: 

dreamstime.com

Kobiety, które stosują antykoncepcję przez dłuższy czas - co najmniej pięć lat, trzy razy częściej cierpią z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna, niebezpiecznej choroby, która wpływa na układ trawienny i powoduje stany zapalne.

 

Jak twierdzi The Telegraph, środki antykoncepcyjne mogą być odpowiedzialne za bezprecedensowy wzrost zachorowań na tę chorobę w ciągu ostatnich 50 lat (w latach 60 rozpoczęła się era doustnych środków antykoncepcyjnych).


Szczególnie groźna jest pigułka "dzień po", która zawiera wysoką dawkę hormonów i jest obecnie dostępna bez recepty, ale może również zwiększać ryzyko zachorowania na chorobę Crohna. Do takich wniosków doszli naukowcy po analizie stanu zdrowia 230 tysięcy amerykańskich kobiet.


Jednak ich zdaniem same środki antykoncepcyjne nie powodują wystąpienia choroby Crohna. W grupie ryzyka znalazły się kobiety, które miały genetyczne predyspozycje do choroby Crohna. Oznacza to, że jeśli w najbliższej rodzinie znajdują się osoby z taką diagnozą, to lepiej jest powstrzymać się od przyjmowania antykoncepcji.


Choroba Crohna to choroba zapalna jelita, która powoduje trudności w trawieniu pokarmów, a także może prowadzić do osłabienia, nawracających biegunek, i niedokrwistości. Choroba znana jest pogorszony przez palenie. Niestety, nie ma leku na tę chorobę. Lekarze mogą jedynie zmniejszać stan zapalny i walczyć z objawami.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj