Hydrożel z jadem węża zatrzyma masywne krwawienie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Sam nowy środek twardnieje na powierzchni rany, przyspieszając czasami krzepnięcie krwi i stabilizując skrzepy krwi, które chronią organizm przed śmiertelną utratą krwi. Do 40 procent zgonów z powodu obrażeń jest spowodowanych utratą krwi, a nawet więcej w strefach wojennych. Krwawienie jest szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na hemofilię i pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. Unikalny środek hemostatyczny stworzony przez australijskich naukowców na bazie jadu węża może pomóc takim ludziom i uratować wiele istnień.


Jady węży to złożone koktajle peptydów, narzędzia opracowane przez miliony lat ewolucji do szybkiego chemicznego ataku na ofiarę. Są niezwykle zróżnicowane zarówno pod względem właściwości, jak i mechanizmu działania, jednak większość toksyn albo wpływa na przekazywanie sygnałów z układu nerwowego do mięśni, albo wpływa na krew, powodując jej niemal natychmiastową koagulację, co prowadzi do zablokowania naczyń krwionośnych, martwicy i śmierci. Są to związki, które Amanda Kijas i jej koledzy z University of Queensland wykorzystali, aby stworzyć hemostatyczny hydrożel.

W skład nowego narzędzia wchodziła okaryna, czyli peptyd uwalniany z trucizny piaszczystego efy. Wykazuje działanie proteolityczne, przekształcając protrombinę w trombinę, co powoduje szybkie krzepnięcie krwi i jest już wykorzystywane w medycynie do diagnozowania zaburzeń tego etapu krzepnięcia.

 

Ponadto trombina wyzwala przejście fibrynogenu do fibryny, która tworzy gęste nierozpuszczalne skrzepy, tj. skrzepliny. Aby ustabilizować skrzepy krwi, naukowcy zastosowali inny „wężowy” peptyd, tj. tekstilininę. Jest wyizolowany z jadu australijskiego Pseudonaja textilis i do tej pory był testowany jedynie pod kątem zastosowania w medycynie. Tekstylina hamuje pracę plazmin, tj. białek krwi, które odpowiadają za niszczenie skrzepów fibryny.

 

„Natura stworzyła już bardzo eleganckie i złożone mechanizmy, a my możemy je przekierować, aby ratować ludzi, którzy mogą umrzeć z powodu niekontrolowanego krwawienia” – mówi Amanda Kijas. „Nasze eksperymenty pokazują, że podczas używania jadu węży skrzepy krwi tworzą się trzy razy szybciej i są niszczone pięć razy wolniej niż wtedy, gdy działają naturalne systemy organizmu”.

 

Obiecujący lek jest wytwarzany w postaci hydrożelu. Jego struktura pozostaje płynna w temperaturze pokojowej, ale twardnieje po nałożeniu na ranę. Pozwala to na korzystanie z narzędzia bez dodatkowej gazy i bandaży, przyspieszając aplikację i zwiększając szanse na zbawienie w sytuacji masowego krwawienia, gdy liczy się, bez przesady, każda sekunda.

 

Wyniki badań zawarto w artykule opublikowanym w czasopiśmie Advanced Health Care Materials.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj