Ibuprofen może powodować niepłodność u młodych mężczyzn – sugerują najnowsze badania

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Istnieje wiele dolegliwości zdrowotnych, w których ratujemy się stosowaniem środków bólowych. Leki przeciwbólowe, dostępne w aptece bez recepty, są uznawane za nieszkodliwe dla naszego organizmu, ale co jeśli po prostu jeszcze tego nie dowiedziono? Na przykład stosowanie ibuprofenu u młodych mężczyzn wiąże się z ryzykiem niepłodności – sugerują badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Proceedings of National Academy of Science.

 

Naukowcy postanowili zbadać zależność pomiędzy hormonem luteinizującym (lutropiną) a testosteronem we krwi u młodych mężczyzn przyjmujących ibuprofen. U mężczyzn lutropina odpowiada za funkcjonowanie komórek śródmiąższowych jąder, które z kolei produkują testosteron.

 

Badanie było kontynuacją wcześniej odkrytych zależności pomiędzy stosowaniem ibuprofenu przez kobiety w ciąży a zwiększonym ryzykiem wrodzonych wad jąder u ich dzieci płci męskiej. Do badania zebrano 31 ochotników w wieku od 18 do 35 lat i podzielono ich na dwie grupy. Osoby z pierwszej grupy otrzymywały każdego dnia 600 mg ibuprofenu, a druga grupa otrzymywała wyłącznie placebo. Następnie naukowcy badali próbki ex vivo pobrane z jąder uczestników badania. 

Zmniejszenie stosunku testosteronu do lutropiny spowodowało zaburzenie równowagi hormonalnej, nazwane hipogonadyzmem wtórnym. Dane wskazują na to, że ibuprofen selektywnie wyniszcza komórki endokrynne w jądrach, co przekłada się na obniżony testosteron u mężczyzn. Wiąże się to z zaburzeniami płodności, depresją, niewydolnością serca oraz udarem.

 

Wyniki badań są tym bardziej szokujące, że leki zawierające ibuprofen są bardzo popularne i sprzedawane bez recepty. Według Światowej Organizacji Zdrowia szacuje się, że aż 25% par w krajach rozwijających się jest dotkniętych niepłodnością, a liczba plemników u mężczyzn spadła o ponad połowę w ciągu ostatnich 40 lat i nadal spada, o około 1,4% rocznie.

 

Niepłodność u mężczyzn może wynikać z wielu różnych czynników, na przykład z przebytych urazów, zaburzeń genetycznych i hormonalnych, wieku, wagi, palenia tytoniu, zażywania narkotyków, spożywania alkoholu oraz narażenia na toksyny środowiskowe. Być może do tych czynników powinniśmy dopisać także leki zawierające ibuprofen.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj