Ibuprofen zwiększa ryzyko zawału serca o 31%

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Badania przeprowadzone przez naukowców ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze, Uniwersytetu w Aalborg oraz Uniwersytetu Południowej Danii wykazują, że zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) może bardzo negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Jak ustalono, popularny Ibuprofen zwiększa ryzyko zawału serca o 31%, natomiast inny lek, Diklofenak, nawet o 50%.

 

10-letnie badania obejmowały prawie 30 tysięcy osób, które doświadczyły zawału serca. Ponad 3,3 tysiąca pacjentów zażywało niesteroidowe leki przeciwzapalne do 30 dni przed atakiem serca. Wykazano, że ibuprofen, który był najczęściej stosowanym środkiem przeciwbólowym, zwiększa ryzyko zawału o 31%. Z kolei Diklofenak, drugi lek NLPZ, zwiększa ryzyko do 50%.

 

Naukowcy analizowali również wpływ trzech kolejnych związków chemicznych, wchodzących w skład niesteroidowych leków przeciwzapalnych - naproksen, celekoksyb i rofekoksyb, lecz nie znaleźli żadnego powiązania.

 

Główny autor badania profesor Gunnar Gislason uważa, że wszystkie leki należące do grupy NLPZ powinny zostać objęte ścisłą kontrolą i wydawane tylko na receptę. Jego zdaniem obecne regulacje sprawiają, iż tego typu medykamenty uznawane są za bezpieczne, choć w rzeczywistości ich regularne stosowanie nie pozostaje bez wpływu na zdrowie.

 

Źródła:

http://www.standard.co.uk/news/health/taking-ibuprofen-can-increase-chances-of-cardiac-arr...

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/behindtheheadlines/news/2017-03-16-ibuprofen-cla...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj