Ile kawy można wypić bez szkody dla organizmu?

Kategorie: 

www.sxc.hu

Dawka śmiertelna kofeiny to 10 000 mg. Naukowcy z Kanady obliczyli, ile filiżanek kawy dziennie można wypić bez ryzyka dla zdrowia. Zdaniem ekspertów, człowiek może spożyć do 400 mg kofeiny (odpowiednik około dwóch filiżanek kawy dziennie), żeby sobie nie zaszkodzić.

 


Oznacza to, że pijąc duży kubek kawy z rana, można jednorazowo spożyć nawet trzy czwarte dopuszczalnej dziennej dawki kofeiny.


Naukowcy zaznaczyli jednak, że bezpieczny poziom spożycia kofeiny zależy od wielu innych czynników, m.in.  genetycznych, czy płci danej osoby. Również przyjmowane leki mogą wpłynąć na zmniejszenie szkodliwości spożytej kawy. Na przykład przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, wpływa na wolniejsze wchłanianie kofeiny.


Dopuszczalna dzienna dawka kofeiny dla ciężarnych kobiet wynosi zaledwie 20 mg i pozwala na wypicie jednej, małej filiżanki kawy dziennie. Dawka śmiertelna kofeiny to 10 000 mg. Jest to około 75 filiżanek kawy dziennie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika he

Dla ułatwienia 1 kubek kawy

Dla ułatwienia 1 kubek kawy to 120-160 mg kofeiny, 1 puszka 250 ml blacka to 80 mg kofeiny, 2 tabletki spalacza tłuszczów to 200 mg kofeiny.

0
0
Portret użytkownika Pacal

Czytałem też że do kawy

Czytałem też że do kawy dodaje sie kardamon albo do tego nawet cynamon. Otrzmuje sie aromatyczną wyjatkowego smaku a co istotne, mocno rozgrzewajacą kawę. Smacznego.

0
0
Portret użytkownika gostek

nic co spalone zdrowe nie

nic co spalone zdrowe nie jest. każda spalenizna jest rakotwórcza, kawa też. więc nie pitolić mi tu tylko o kofeinie.

0
0
Portret użytkownika Bezimienny

Dobrej jakości kawa ma dużo

Dobrej jakości kawa ma dużo antyoksydantów, które wykazuje działanie antynowotworowe. BTW. Kawa jest palona(prażona) a nie spalana, jest to diametralna różnica.

0
0
Portret użytkownika mapixxx

Ze swojej strony dodam iż 1,5

Ze swojej strony dodam iż 1,5 grama czystej kofeiny powoduje naprawdę przykre objawy oraz coś podobnego do kaca.

0
0
Portret użytkownika JD

Niewiasty w stanie

Niewiasty w stanie błogosławionym niech kawy nie piją.
Natomiast pozostali ludzie mogą spokojnie pić kawę do oporu, pod jednym warunkiem. Trzeba mianowicie do każdej filiżanki dołożyć szczyptę mielonego imbiru. Nie potrzeba cukru, ewentualnie słodzić ksylitolem. Kawa z imbirem jest ostra i trzeba się przyzwyczaić, ale po krótkim czasie to nie przeskadza, a przy okazji lepiej gasi pragnienie.  I można pić ile się chce.  Kawę parzę sobie w dużych imbrykach, mniej roboty i idzie tego nawet wiele imbryków dziennie, bez najmniejszych kłopotów. Tymczasem bez imbiru szkodzi mi już jedna mała filiżanka i są niepokoje serca i ciśnienia.

0
0
Portret użytkownika Shagrath

"Zdaniem ekspertów, człowiek

"Zdaniem ekspertów, człowiek może spożyć do 400 mg kofeiny (odpowiednik około dwóch filiżanek kawy dziennie), żeby sobie nie zaszkodzić"
 
W napojach energetycznych przeciętna zawartość kofeiny wynosi 32 mg/100 ml, tj. 80 mg w puszce. Nie sądzę, żeby zawartość kofeiny w normalnej filiżance kawy wynosiła 200 mg, a więc równowartość 750 ml energetyka.
Może to błąd i 400 mg kofeiny ma się równać 20 filiżankom kawy.

0
0

Skomentuj