Ile witaminy D potrzebuje Twój organizm?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Witamina D jest bardzo ważna dla naszego zdrowia, jednak wytyczne na temat tego, ile należy jej przyjmować, nie są dokładnie doprecyzowane. Niektórzy ludzie mają szansę na zaspokojenie swojego zapotrzebowania na witaminę D jedynie poprzez ekspozycję na światło słoneczne, ale inni mogą potrzebować zmiany w stylu życia lub przyjmowania suplementów.

 

Witamina D pomaga organizmowi wchłaniać wapń oraz wspomaga działanie naszego układu odpornościowego. Oprócz tego, dzięki witaminie D nasz układ nerwowy działa prawidłowo.

 

Ludzie, którzy mieszkają na tych obszarach Ziemi, gdzie warunki klimatyczne umożliwiają częsty kontakt ze światłem słonecznym, są w stanie zaspokoić swoje zapotrzebowanie na witaminę D jedynie poprzez wychodzenie na zewnątrz.

 

O przyswajaniu witaminy D decyduje jednak nie tylko klimat, w którym żyjemy, ale nawet nasza karnacja. Przykładowo osoby z większą ilością melaniny w skórze mają lepszą ochronę przed szkodliwym działaniem słońca, jednak potrzebują więcej czasu, aby ich organizm wyprodukował cenną witaminę.

 

Te różnorodne czynniki sprawiają, że trudno jest zalecić uogólnioną ilość czasu, który powinniśmy spędzać na świetle słonecznym. Naukowcy wykorzystują do pomiaru witaminy D w organizmie jej ilość we krwi, którą wyraża się w nanogramach na mililitr (ng/mL).

 

Niektórzy specjaliści uważają, że niedobór witaminy D występuje wtedy, gdy jej stężenie wynosi poniżej 12 ng/ml, a jeszcze inni, że nawet poziom poniżej 20 ng/ml jest niekorzystny dla stanu naszych kości oraz samopoczucia.

 

Długotrwały niedobór witaminy D może powodować osteoporozę, a u dzieci krzywicę. Dodatkowo osoby z niedoborem witaminy D mogą odczuwać ból kości oraz osłabienie mięśni.

 

Zalecane dzienne spożycie witaminy D jest wyrażane w jednostkach międzynarodowych i wynosi:

- w wieku od 0-12 miesięcy 400 IU,

- od 1 do 70 lat 600 IU,

- powyżej 70 lat 800 IU.

W przypadku dorosłych z poziomem witaminy D poniżej 30 ng/ml, zaleca się dzienną suplementację witaminy D o wartości 1500-200 IU, w celu przywrócenia jej prawidłowego poziomu w organizmie. Istnieją także miesięczne oraz tygodniowe formy suplementacji, które zakładają wyższe dawki.

 

Dodatkowym źródłem witaminy D są także niektóre produkty spożywcze, np.:

- łosoś,

- tuńczyk,

- ser,

- żółtko jaja,

- wątróbka.

Witamina D jest także sztucznie dodawana do niektórych produktów spożywczych, np. do płatków, mleka oraz soków. W tym przypadku należy czytać spisy ich składników.

 

Warto pamiętać o tym, że także nadmiar witaminy D może być szkodliwy dla naszego zdrowia. Zwykle przedawkowanie wynika ze stosowania zbyt dużej ilości suplementów. Jednak jest ono rzadkie i występuje np. wtedy, gdy ludzie przyjmują za dużą dawkę witaminy przez dłuższy czas. Objawy nadmiaru witaminy D to m.in.:

- wymioty,

- nudności,

- utrata apetytu,

- zaparcia,

- utrata masy ciała,

- osłabienie,

- uszkodzenie nerek.

Należy mieć na uwadze, że suplementy witaminy D mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, np. z kortykosteroidami, lekami odchudzającymi oraz lekami na padaczkę.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj