Ile wody powinno się pić?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Choć osiem szklanek wody dziennie jest często zalecaną normą spożycia płynów, nie jest to dokładna suma. Masa ciała człowieka składa się z 60-70% wody, tak więc idealna wartość wody do wypicia powinna być wyliczana z uwzględnieniem masy ciała, płci, wieku, poziomu aktywności fizycznej i innych czynników, takich jak ciąża lub karmienie piersią.

 

Jeśli chodzi o osoby powyżej 19 roku życia, zaleca się przyswojenie w ciągu doby około 3,7 litra wody mężczyznom i 2,7 litra kobietom. Zawiera się w tym woda pita bezpośrednio, ale także obecna w spożywanych posiłkach.

 

Zalecenie wobec dzieci różnią się w obrębie ich wieku. Dzieci w wieku od 4 do 8 lat powinny pić około 5 szklanek wody dziennie. Z kolei dzieci w wieku od 9 do 13 lat powinny pić już od 7 do 8 szklanek wody, a od 14 do 18 lat zalecane spożycie wody w ciągu doby wynosi mniej więcej od 8 do 11 szklanek.

 

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny dążyć do wypicia około 10 szklanek wody dziennie. Potrzeba uzupełnienia płynów wiąże się również przede wszystkim od zamieszkiwanego klimatu, aktywności fizycznej oraz stanu nawodnienia organizmu (podczas gorączki, biegunki oraz wymiotów może łatwo wystąpić odwodnienie).

Odpowiednie nawodnienie organizmu utrzymuje prawidłową temperaturę ciała, nawilża stawy, chroni kręgosłup oraz inne tkanki, pomaga we właściwej filtracji moczu. Nawodnienie ma też ogromny wpływ na stan skóry.

 

Odwodnienie może prowadzić do niejasności umysłu, zmian nastroju, zaparć, kamieni nerkowych. Łagodne odwodnienie można zażegnać rozłożonym w czasie wypiciem większej ilości wody. W przypadku silnego odwodnienie konieczne jest leczenie szpitalne.

 

Warto jednak pamiętać, że picie zbyt dużej ilości wody może być niebezpieczne dla zdrowia. Nadprogramowa woda rozcieńcza elektrolity we krwi, stężenie sodu zmniejsza się i może prowadzić do hiponatremii. Jej objawami jest ból głowy, zmęczenie, mdłości, drażliwość, skurcze mięśni, napady padaczkowe a nawet śpiączka. Osoby o mniejszej masie ciała oraz dzieci posiadają wyższe ryzyko wystąpienia tego stanu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj