Implant stymulujący mózg może pomóc w walce z uzależnieniami

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com, Geoff B. Hall/Wikimedia Commons

Głęboka stymulacja mózgu (DBS), eksperymentalna technologia polegająca na wszczepianiu urządzenia podobnego do stymulatora do mózgu pacjenta w celu wysyłania impulsów elektrycznych, jest przedmiotem gorących dyskusji w dziedzinie medycyny. Jest to ryzykowny zabieg, a dokładne efekty działania na ludzki mózg nie są jeszcze w pełni zrozumiałe.

Badacze uważają, że nowatorska metoda może być sposobem na złagodzenie objawów depresji oraz choroby Alzheimera, a także może leczyć z uzależnienia od narkotyków. W szanghajskim szpitalu Ruijin po raz pierwszy wszczepiono do mózgu pacjenta urządzenie DBS w celu leczenia uzależnienia od metamfetaminy.

 

Stymulator ma za zadanie pobudzać odpowiednie regiony mózgu, aby pacjent mógł kontrolować stany takie jak radość, smutek, gniew czy żal. W Chinach przeprowadzono również badania nad wpływem DBS na osoby uzależnione od opoidów, jednak wyniki były niejednoznaczne. W Stanach Zjednoczonych badania skupiały się na leczeniu alkoholizmu, jednak porzucono je ze względu na ryzyko.

Pomysł wykorzystania DBS do leczenia uzależnienia od narkotyków wzbudził obawy społeczności medycznych na całym świecie – nie tylko ze względu na ryzyko wystąpienia krwotoku śródmózgowego, drgawek, infekcji lub zmian osobowości.

 

Niektórzy badacze twierdzą, że dokładny związek między DBS a uzależnieniem od narkotyków nie jest jeszcze znany i wymaga dalszych badań. Testy na zwierzętach wykazały pewne oznaki skuteczności, jednak kontrowersyjne badania wciąż pozostają niejednoznaczne.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj