Implanty oczu dla seniorów już wkrótce mogą pojawić się na rynku

Kategorie: 

Google

FDA zatwierdziła niedawno implanty oczu, umieszczane w rogówce oka, służące wspomaganiu lepszego widzenia pobliskich lub dalekich obiektów. Implant jest przeznaczony dla osób starszych, które cierpią z powodu utraty/ubytku wzroku związanej z wiekiem .

 

Implant wygląda podobnie jak mała soczewka kontaktowa. Jest mniejszy niż główka igły a jego wstawienie jest dozwolone dla osób w wieku 41 do 65 lat, które nie zostały poddane operacji zaćmy,  cierpią na krótkowzroczność lub dalekowzroczność oraz wymagają okularów do czytania z wadą +1,50 do +2,50 dioptrii.

W celu wstawienia implantu, chirurg tworzy płat w rogówce pacjenta za pomocą lasera. Następnie implant przesuwa się pod powieką, którą później umieszcza z powrotem na swoje miejsce. Badania kliniczne, objęły ponad 300 pacjentów, a po dwóch latach od otrzymania implantu, 92% z nich było w stanie zobaczyć 20/40 wizji lub wyraźniej.

Oczywiście jak każda nowa technologia nowe implanty również  niosą ze sobą pewne ryzyko. Skutkami ubocznymi implantu są m.in.: wrażenie halo wokół źródła światła, czyli rozmycie ostrości widzenia, a także ryzyko rozwoju infekcji, które mogłyby doprowadzić do uszkodzeń rogówki. Naturalnie, technologia ta jest stale rozwijana.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj