Implanty piersi mogą zakłócać zapis EKG

Kategorie: 

Źródło: Maxpixel

Najnowsze badanie naukowców pokazuje, że kobiety, które decydują się wszczepiać implanty piersi mają duże ryzyko fałszywego odczytu wyniku badań przeprowadzonych przez elektrokardiogram, który pomaga przede wszystkim rozpoznać choroby serca.

 

Na konferencji medycznej w Wiedniu zespół kardiologów zaprezentował nowe wnioski z badań, które mówią, że implanty piersi związane są z nieprawidłowymi wynikami EKG. Naukowcy wcześniej przeprowadzili testy na 48 kobietach, będących w tym samym wieku. 28 z nich miało wszczepione implanty piersi, a 20 z nich nie. Kiedy przeanalizowano zapis EKG uczestniczek badania przez dwóch elektrofizjologów jeden z nich zauważył, że 38% kobiet z implantami piersi miało fałszywy zapis wyników EKG, podczas gdy drugi z elektrofizjologów spotrzegł, że fałszywy zapis wyników EKG u kobiet z implantami piersi był równy 57%. 

"Nasze doświadczenie pokazuje, że implanty piersi sprawiają, że trudno jest sprawdzić działanie serca używając echokardiografii, ponieważ ultradźwięki nie mogą przedostać się przez implanty [..] Chcieliśmy sprawdzić, czy implanty również zakłócają badanie UKG" - mówi kardiolog i autor badań Dr. Sok-Sithikun Bun.

Chirurg plastyczny Thomas Hahm oznajmia, że pacjenci z implantami powinni wiedzieć o ich wpływie na wyniki badań EKG:

"Chciałbym zawiadomić pacjentki z implantami, by były świadome tego, że ich wszczepy mogą powodować fałszywy odczyt, co wymaga dalszych badań i rozmów z lekarzem na temat ich zmartwień".

Dr Bun dodatkowo zaleca kobietom, które myślą o powiększeniu piersi w przyszłości, by prewencyjnie zrobić badanie EKG przed operacją:

"Nie chcemy straszyć pacjentów, ale mądrze byłoby zrobić test EKG przed operacją plastyczną wszczepienia implantów piersi. Wynik EKG może być przechowywany i używany do porównywania, jeśli pacjent będzie potrzebować kolejnego badania EKG".

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj