Infekcje u matki w czasie ciąży zwiększają ryzyko białaczki u dziecka nawet o 142%

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy wiedzieli już o korelacji między infekcjami u matki a białaczką u dzieci. W nowym badaniu postanowili definitywnie potwierdzić tę zależność, dlatego po raz pierwszy przeanalizowali dane od ponad 2,2 miliona dzieci. Oprócz dowodów udało się również dowiedzieć, że ryzyko zależy od rodzaju infekcji.

 

Do tej pory niewiele wiadomo na temat przyczyn białaczki dziecięcej, ale rozważa się różne mechanizmy, które występują przed urodzeniem. Naukowcy ze Szwecji i Danii postanowili przeanalizować wpływ różnych rodzajów infekcji na ryzyko zachorowania na białaczkę, tj. ostrą białaczkę limfoblastyczną i ostrą białaczkę szpikową. Badania wykazały, że infekcja dowolnego pochodzenia zwiększa ryzyko o co najmniej 35%.

 

Osobno naukowcy rozważali wpływ infekcji dróg oddechowych, układu pokarmowego, a także dróg moczowych i narządów płciowych. Dwa ostatnie wykazały największe ryzyko, tj. przy infekcji dróg moczowych wzrosło do 142%, a przy infekcji pęcherza – do 65%.

 

Warto zauważyć, że naukowcy nie znaleźli związku z infekcjami dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Ponadto infekcja matki nie została powiązana z innymi rodzajami raka dziecięcego, w tym rakiem mózgu i chłoniakiem. Tymczasem z wcześniejszych badań wiadomo o związku grypy, różyczki i ospy u matki z białaczką u jej dziecka.

 

Pomimo skali próbki, naukowcy zamierzają dwukrotnie sprawdzić wyniki. Jest to konieczne do opracowania środków zapobiegawczych przeciwko białaczce u dzieci.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj