Intensywne ćwiczenia fizyczne mogą spowolnić proces starzenia organizmu niemal o 10 lat

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niezdrowy tryb życia może mieć wpływ na żywotność naszych komórek. Nowe badanie wykazało, że ćwiczenia opóźniają starzenie się komórek. Osoby dorosłe, które wykonują intensywne ćwiczenia przez 30-40 minut, pięć razy w tygodniu, mogą odmłodzić swój organizm aż o dziewięć lat.

 

Zespół naukowców z Brigham Young University odkrył interesujący sposób na spowolnienie starzenia się, który wymaga jednak sporego poświęcenia. Mają to być intensywne ćwiczenia fizyczne, które hamują stany zapalne oraz szkodliwą nierównowagę chemiczną, które mają szczególny wpływ na starzenie się komórek organizmu.

 

Wszystko za sprawą telomerów, fragmentów chromosomu, które skracają się podczas każdego podziału komórki – ma to istotny wpływ na proces starzenia. W badaniu wzięło 5823 dorosłych osób, a zespół naukowców odkrył największe oznaki starzenia się komórek (najkrótsze telomery) u osób nie wykonujących żadnych ćwiczeń.Co ciekawe, badacze nie stwierdzili żadnej istotnej różnicy w telomerach pomiędzy osobami wykonującymi umiarkowaną aktywność fizyczną, na przykład krótką jazdę na rowerze lub spacer do sklepu, a ludźmi niewykonującymi żadnych ćwiczeń.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj