Intensywne światło pomaga w utrzymaniu serca w dobrej kondycji zdrowotnej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Podczas tygodniowych badań przeprowadzonych na myszach odkryto, że zastosowanie intensywnej terapii światłem może ograniczyć uszkodzenia tkanek podczas zawału serca. Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado opublikowali najważniejsze wnioski w czasopiśmie naukowym Cell Reports. Zdaniem autorów badania podobny efekt terapeutyczny można osiągnąć także w przypadku ludzi.

 

Światło odgrywa istotną rolę w naszym zdrowiu, nie tylko regulując nasz rytm dobowy, ale również wspierając kondycję układu sercowo-naczyniowego. Już wcześniej naukowcy mieli świadomość, że intensywne światło może chronić przed zawałami serca, jednak teraz znaleziono konkretny mechanizm, który odpowiada za tę zależność. Odkryto, że intensywne światło wpływa na funkcjonowanie genu PER2, który wiąże się z częścią mózgu kontrolującą rytm okołodobowy.

Okazuje się, że gen można wzmocnić poprzez intensywną terapię światłem. Wówczas tkanka sercowa u gryzoni otrzymała dodatkową ochronę, gdy narażono ją na niedotlenienie towarzyszące na przykład zawałowi serca. Intensywne światło podwyższyło również poziom adenozyny – organicznego związku chemicznego, który odgrywa ważną rolę w wielu procesach biochemicznych, m.in. regulując przepływ krwi. Co ciekawe, naukowcy odkryli, że w skuteczności terapii niezbędny jest zdrowy zmysł wzroku. U ślepych gryzoni, które wystawiono na ekspozycję silnego światła, nie nastąpiła żadna poprawa stanu zdrowia.

 

W następnym kroku postanowiono sprawdzić, czy ludzie również mogą skorzystać z terapii światłem. Zebrano ochotników, którzy zgodzili poddać się działaniu intensywnego światła (o wartości 10 000 lumenów) przez 30 minut w ciągu każdego z pięciu dni badania. W międzyczasie kilkakrotnie pobrano próbki krwi uczestników. Odkryto, że poziom PER2 w odpowiedzi na terapię światłem wzrósł także u ludzi. Przy okazji odnotowano obniżony poziom trójglicerydów w osoczu oraz przyspieszony metabolizm.

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby serca. Obejmują one zdrowe odżywianie oraz regularną aktywność fizyczną. Jak wskazuje powyżej opisane badanie, należy do działań profilaktycznych dodać również codzienny kontakt ze światłem słonecznym. Być może w niedalekiej przyszłości zostaną wprowadzone specjalne terapie intensywnym światłem u pacjentów przed operacjami kardiochirurgicznymi.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj