Interakcje społeczne mogą zwiększać skuteczność chemioterapii

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badania sugerują, że interakcje społeczne mogą mieć pozytywny wpływ na skuteczność leczenia nowotworów. Zespół naukowców z Narodowego Instytutu Badań nad Genetyką Ludzką (NHGRI) we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim w Wielkiej Brytanii zbadał wpływ oddziaływania kontaktów społecznych na przeżywalność pacjentów korzystających z chemioterapii.

 

Badacze uzyskali dostęp do dokumentacji medycznej prawie 5 tysięcy pacjentów poddawanych chemioterapii w placówkach medycznych w Oxfordshire w Wielkiej Brytanii. Pacjenci mieli średnio około 60 lat, a 44% z nich stanowili mężczyźni.

W badaniu stwierdzono, że towarzystwo oraz interakcja z innymi pacjentami, którzy przeżyli raka, prowadziły do zwiększenia szans przeżycia u chorych. Wyniki porównano z danymi na temat osób walczących z rakiem w izolacji i stwierdzono, że interakcje społeczne stanowiły 2% wzrost wskaźników przeżycia.

2% różnicy w przeżyciu może wydawać się małym odsetkiem, jednak u 5 tysięcy pacjentów w ciągu 9 lat, te 2% ma wpływ na około 100 osób” – twierdzi Jeff Lienert z NHGRI. Nadmierne gromadzenie się hormonów stresu, takich jak adrenalina, może zmniejszyć szanse przeżycia w tak ciężkim dla organizmu stanie, a interakcje społeczne mogą pomóc złagodzić odczuwany przez pacjentów stres.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj