Istnieją dowody naukowe na to, że ludzie dalej ewoluują

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badania przedstawiają dowody na to, że nasz gatunek dalej ewoluuje. Przeanalizowano DNA ponad 200 tysięcy ludzi żyjących w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, aby sprawdzić, czy w dzisiejszych czasach występuje jakakolwiek ewolucja. Analiza genomów, opublikowana w PLOS Biology wskazuje na to, że dobór naturalny eliminuje warianty genów najczęściej związanych z chorobą Alzheimera oraz z paleniem dużych ilości papierosów.

 

Wyniki badań sugerują, że jeden wariant genu o nazwie ApoE4, który uważa się za zwiększający ryzyko choroby Alzheimera, nieznacznie ustąpił. Naukowcy uważają, że dzieje się tak dlatego, że coraz więcej osób decyduje się na dziecko w wieku 40 i 50 lat, gdy osoby posiadające ten wariant genetyczny są najbardziej narażone na ryzyko zaistnienia choroby.

 

Stwierdzono także, że gen związany z paleniem dużych ilości papierosów, znany jako CHRNA3, ustąpił o 1% między pokoleniami. „To subtelny sygnał, jednak znajdujemy dowody genetyczne na to, że naturalna selekcja ma miejsce w dzisiejszej populacji ludzi” – wyjaśnia współautor badania, Joseph Pickrell. 

Jednym z najlepiej zbadanych przykładów naturalnej selekcji występującej u ludzi jest możliwość strawienia mleka w dorosłym wieku. Mleko jest zwykle pijane przez niemowlęta, jednak większość ludzi nabyła zdolność do trawienia mleka krowiego w dorosłym wieku w ciągu ostatnich 10 tysięcy lat, gdy rozprzestrzeniło się rolnictwo. Mimo to w wielu krajach azjatyckich ludzie wcale nie tolerują laktozy. 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj