Izraelscy naukowcy tworzą pierwsze implanty rdzenia kręgowego do leczenia paraliżu

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie opracowali implanty rdzenia kręgowego, aby umożliwić osobom z paraliżem ponowne chodzenie. Naukowcy z Centrum Biotechnologii Regeneracyjnej im. Sagola stworzyli funkcjonalne tkanki rdzenia kręgowego z ludzkich materiałów i komórek. Wszczepili je do modeli laboratoryjnych z przewlekłym paraliżem i z powodzeniem przywrócili zdolność chodzenia w 80% testów.

 

Autorzy eksperymenty wykorzystali próbki tkanek od pacjenta i przekształcili je w działający implant rdzenia kręgowego w procesie naśladującym rozwój rdzenia kręgowego w ludzkich embrionach.

 

„Naszym celem na najbliższe lata jest opracowanie spersonalizowanych implantów rdzenia kręgowego do naprawy uszkodzonej tkanki bez ryzyka odrzucenia implantu” – tłumaczy Tal Dvir, autor badania.

 

Technologia polega na pobraniu od pacjenta niewielkiej biopsji tkanki tłuszczowej brzucha. Ta tkanka, podobnie jak wszystkie tkanki w naszym ciele, składa się z komórek wraz z macierzą pozakomórkową – zawierają kolageny i cukry. Po oddzieleniu komórek od macierzy zewnątrzkomórkowej autorzy wykorzystali inżynierię genetyczną do przeprogramowania komórek i przywrócenia ich do stanu przypominającego embrionalne komórki macierzyste.

 

Z macierzy zewnątrzkomórkowej naukowcy stworzyli spersonalizowany hydrożel, który nie wywoła odpowiedzi immunologicznej ani odrzucenia po wszczepieniu. Następnie zamknęli komórki macierzyste w hydrożelu i naśladowali rozwój embrionalny rdzenia kręgowego, przekształcając komórki w trójwymiarowe implanty sieci neuronowej.

 

Implanty ludzkiego rdzenia kręgowego zostały następnie wprowadzone do modeli laboratoryjnych podzielonych na dwie grupy, tj. tych, którzy byli sparaliżowani bardzo niedawno, model ostry, oraz tych, którzy byli sparaliżowani przez długi czas, około rok temu, model przewlekły.

 

W efekcie w 80% przypadków udało się przywrócić zdolność chodzenia. Naukowcy przygotowują się teraz do kolejnego etapu swojego eksperymentu, tj. do badań klinicznych na ludziach. Liczą, że w ciągu kilku lat sparaliżowanym osobom zostaną wszczepione sztuczne tkanki.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj