Jad tarantuli może pomóc w leczeniu padaczki dziecięcej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Być może odkryto skuteczne lekarstwo na niezwykle niebezpieczną padaczkę niemowląt, która grozi śmiercią lub upośledzeniem. Szokujący pozostaje fakt, że domniemane lekarstwo ma być pozyskiwane z jadu tarantuli.

 

Zespół Draveta występuje u wcześniej prawidłowo rozwijających się niemowląt. Dotychczas za przyczynę niebezpiecznego stanu uznano nieprawidłowe mutacje w genie SCN1A, który to z kolei zakłóca produkcję ważnego dla rozwoju białka NaV1.1.

 

Jak się okazuje, jad tarantuli z Afryki Zachodniej (Heteroscodra maculata) może w kilka minut przywracać prawidłowe funkcjonowanie mózgu podczas padaczki dziecięcej. Co więcej, substancja ma również działanie profilaktyczne, w ciągu kilku dni drastycznie redukując napady drgawkowe. Do takich wniosków doszli naukowcy podczas testowania związku z jadu pająka na komórkach nerwowych myszy.  

Oczywiście nie wszystkie leki, które działają na gryzoniach, mają podobny efekt u ludzi. Jednak wyniki z całą pewnością mogą przynieść nadzieję rodzicom 10-20 tysięcy dzieci, które aktualnie cierpią na zespół Draveta na całym świecie. Teraz naukowcy zapowiadają badania kliniczne, które ostatecznie mają ocenić potencjał jadu tarantuli.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj