Jak dbać o zdrowie intymne – poradnik dla kobiet

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Dbanie o zdrowie intymne jest niezwykle ważną kwestią, od której zależy nie tylko komfort każdej kobiety, ale również możliwość zajścia w ciążę. Czym jest zdrowie intymne i jakie niepokojące objawy mogą świadczyć o występowaniu poważnych chorób? Przeczytaj nasz poradnik, a wszystkiego się dowiesz.

 

 

Zadbaj o zdrowie

Podstawą dbania o zdrowie intymne jest oczywiście przestrzeganie elementarnych zasad higieny – regularne mycie okolic intymnych oraz używanie delikatnych kosmetyków, które nie wywołują podrażnień. Higiena jest ważna szczególnie w czasie menstruacji, kiedy organizm łatwiej ulega wpływowi groźnych bakterii i grzybów. Ginekolodzy zalecają także noszenie bielizny wykonanej z przewiewnych, naturalnych materiałów, a wielu specjalistów odradza częste używanie tamponów lub noszenie stringów, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji intymnej. Dbanie o zdrowie intymne to także regularne wizyty u ginekologa – gabinet specjalisty należy odwiedzać co najmniej 1 raz w roku, a badania cytologiczne wykonywać co 3 lata.
 

Kiedy należy udać się do lekarza?

Najczęściej występującym objawem infekcji intymnych są upławy, czyli nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Warto zaznaczyć, że występowanie wydzieliny z dróg rodnych kobiety jest całkowicie normalne, a w czasie cyklu menstruacyjnego śluz często zmienia swoją konsystencję i zabarwienie. Problem pojawia się, gdy wydzielina przybiera kolor żółtawy, brązowy lub ma grudkowatą konsystencję, a jej zapach staje się bardzo nieprzyjemny, np. rybi. Takie objawy mogą świadczyć o infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Do najczęściej występujących objawów infekcji intymnych należy również świąd i pieczenie okolic sromu i pochwy, a także ból w czasie współżycia. W takiej sytuacji należy skonsultować się z ginekologiem, który zdiagnozuje przyczynę dolegliwości i zastosuje odpowiednie leki.
 

Brak miesiączki

Opóźnienie lub zanik okresu to kolejny powód, który powinien skłonić kobietę do konsultacji ze specjalistą. Zaburzenia miesiączkowania mogą świadczyć o rozwoju groźnych chorób, np. zespołu policystycznych jajników. Zwiastują także występowanie zaburzeń hormonalnych, hiperprolaktynemii, cukrzycy, czy nawet nowotworu. Cierpisz na nieregularne miesiączki? Chcesz przeczytać więcej informacji na temat zdrowia intymnego kobiety? Wejdź na stronę kobiecosc.info i sprawdź porady ekspertów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj