Jak dieta wegetariańska wpływa na poziom cholesterolu we krwi?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowy przegląd niemal 50 badań wskazuje na to, że stosowanie diety roślinnej jest związane z niższym poziomem cholesterolu we krwi. Autorzy badań uważają, że ich wnioski będą miały istotny wpływ na profilaktykę chorób układu krążenia.

 

Wysoki poziom cholesterolu LDL, znanego również jako „zły cholesterol”, ma bezpośredni związek ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby wieńcowej. Uważa się za to, że wysoki poziom cholesterolu HDL, znanego również jako „dobry cholesterol” może pełnić rolę ochronną w organizmie.

 

Wysoki poziom cholesterolu może być często nierozpoznawalny i przez to nieleczony, co jest jednym z powodów, dla których staje się on niebezpieczny dla zdrowia. Poziom cholesterolu można zmniejszyć poprzez stosowanie odpowiedniej diety oraz ćwiczeń fizycznych.

Naukowcy przeanalizowali 30 badań obserwacyjnych oraz 19 prób klinicznych, skupiając się na zależności pomiędzy dietą wegetariańską a cholesterolem LDL. W sumie wzięto pod uwagę stosowanie diety wegetariańskiej, pół-wegetariańskiej oraz wegańskiej. Uczestnicy badania jedli produkty mięsne nie więcej niż raz w miesiącu. Natomiast pół-wegetariańska dieta obejmowała jedzenie mięsa częściej niż raz w miesiącu, ale rzadziej niż raz w tygodniu. 

Odkryto, że dieta wegetariańska istotnie wiąże się z niższym poziomem cholesterolu we krwi. Wykazano, że diety bezmięsne były związane ze średnim stężeniem całkowitego cholesterolu, niższym o 29,2 miligrama na decylitr. Z kolei w badaniach klinicznych wykazano, że diety wegetariańskie ograniczały średnie stężenie całkowitego cholesterolu o 12,5 miligrama na decylitr. 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj