Jak działają leki przeciwhistaminowe u alergika?

Kategorie: 

Źródło: shutterstock

Wiele antygenów wywołujących alergie można odnaleźć w pyłkach roślin, produktach spożywczych, lekach, jadzie owadów, sierści zwierząt, a także kosmetykach czy produktach chemicznych. Osoby cierpiące na alergie wziewne powinny dobrze znać kalendarz pylenia, bo dzięki niemu mogą zapobiegać niepowołanym reakcjom alergicznym. Poza tym hamowanie objawów jest możliwe również dzięki stosowaniu leków przeciwhistaminowych.

Działanie leków przeciwhistaminowych

Choć część leków przeciwhistaminowych jest dostępna bez recepty w przypadku pojawienia się alergicznych objawów, warto skonsultować stosowanie medykamentów z lekarzem. To dlatego, że środki te wykorzystuje się w leczeniu krótkotrwałym. Nie zawsze sprawdzą się w przypadku przewlekłych chorób, jak astma czy zapalenie zatok, których symptomy mogą być podobne do alergii.

Leki przeciwhistaminowe (dostępne na https://liki24.pl/atc-uklad-oddechowy-1/atc-leki-przeciwhistaminowe-do-stosowania-ogolnego-1/) blokują receptor histaminowy H1, związek odpowiedzialny za reakcje alergiczne. Wyróżnia się dwie grupy tego typu wyrobów medycznych. Leki przeciwhistaminowe pierwszej i nowej – drugiej generacji. Starsze środki wiążą się z działaniami niepożądanymi, gdyż z łatwością przedostają się do ośrodkowego układu nerwowego (OUN).

W związku z tym mogą pojawiać się np. zawroty głowy, zaburzenia widzenia, otępienie, trudności w oddawaniu moczu czy senność. Wśród nich znajdują się takie substancje jak: antazolina, difenhydramina, dimetynden czy prometazyna.

Nowe leki przeciwhistaminowe drugiej generacji nie wiążą się z niepożądanymi objawami ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Do tego rodzaju środków zalicza się m.in., loratadynę, feksofenadynę, lewokabastynę czy cetyryzynę. Leki przeciwhistaminowe można zamówić dziś online na innowacyjnej platformie Liki24. Dostępne są tam zarówno środki na alergie na receptę, jak i bez recepty.

Leki przeciwhistaminowe drugiej generacji

Wśród leków przeciwhistaminowych bez recepty znajdują się środki przeciwhistaminowe bazujące m.in. na cetyryzynie np. tabletki Zyrtec UCB (dostępne tutaj). To lek nowej generacji, który łagodzi uporczywe objawy z nosa i oczu związane z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (kataru siennego) oraz pokrzywki.

Spośród leków przeciwhistaminowych na receptę można wyróżnić Telfast, Clatrę (https://liki24.pl/search/clatra/) czy Clemastinum. Dwa pierwsze to najnowsze leki przeciwhistaminowe na receptę drugiej generacji bazujące kolejno na feksofenadynie i bilastynie. Z kolei substancją aktywną w Clemastinum (do kupienia na https://liki24.pl/search/clemastinum/) jest klemastyna, przez co środek klasyfikuje się w kategorii leków przeciwhistaminowych pierwszej generacji.

Niemniej te wyroby przeciwalergiczne na receptę stosuje się na ogół do łagodzenia alergii skórnych. Mowa m.in. o: zapaleniu kontaktowym skóry, pokrzywce, świądzie, obrzęku Qunickeigo, ale wskazuje się je do łagodzenia objawów kataru siennego. Ostatecznie o przepisaniu medykamentu decyduje lekarz i w przypadku dokuczliwych objawów alergicznych, przyjmowanie środków przeciwhistaminowych należy skonsultować ze specjalistą.

Nie tylko tabletki na alergię

Poza tabletkami na alergię w liki24.pl można nabyć również leki przeciwhistaminowe w alternatywnej formie np. żelu, kropli do oczu czy roztworów doustnych. Są one dostępne w cenach niższych nawet o 30 procent niż w aptekach stacjonarnych. Środki te mają takie samo działanie jak tabletki – blokują receptor histaminowy. Żele na alergię stosowane są bezpośrednio na skórę miejscowo i mają często silne właściwości przeciwświądowe, znieczulające, zmniejszające obrzęk, łagodzące podrażnienia.

Tak działa np. żel Fenistil, którego substancją czynną jest dimetynden maleinian. Z kolei w przypadku leczenia objawów sezonowego alergicznego zapalenia spojówek można stosować krople do oczu, których substancją czynną jest środek przeciwalergiczny ketotifen.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj