Jak gniew wpływa na Twój organizm?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Mówią, że aby zachować zdrowie, ważne jest wyrażanie swoich emocji zamiast  je tłumić. Gniew jest emocją, która powinna być wyrażana, choć nie w sposób, który jest szkodliwy dla rodziny, przyjaciół i innych osób z naszego otoczenia. Badania medyczne potwierdzają, że nadmiar gniewu, niezależnie od tego czy jest wyrażany czy tłumiony, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Nauczenie się radzenia sobie z gniewem jest więc kluczowe dla dobrego samopoczucia.

 

1. Choroby serca

Częste wybuchy gniewu powodują nadmierną ilość kortyzolu oraz adrenaliny w organizmie, co przekłada się na stres sercowy oraz stres układu sercowo-naczyniowego. Gniew powoduje wysokie ciśnienie krwi, większą ilość glukozy we krwi, co może uszkodzić ścianki tętnic.

 

2. Dolegliwości układu pokarmowego

Chwile skrajnego gniewu mogą wyłączyć uwalnianie substancji chemicznych, potrzebnych do prawidłowego trawienia. Intensywny gniew uwalnia także kwasy żołądkowe, które mogą podrażniać istniejące wrzody i prowadzić do biegunki, zaparcia oraz skurczów jelit. 

3. Ból mięśni

Złość może napiąć mięsnie do momentu, w którym doświadcza się fizycznego bólu. Głęboki oddech podczas nerwowych sytuacji pomoże dostarczyć potrzebny tlen do mięśni, chroniąc przed bolesnymi skurczami.

 

4. Bóle głowy

Gniew może powodować także bóle głowy i migreny. Szczękościsk, zmiany hormonalne i odwodnienie to niektóre z potencjalnych szkodliwych reakcji fizycznych, których może doświadczyć twoje ciało.

 

5. Wzrost masy ciała

Kortyzol uwalniany przez organizm tworzy tłuszczowe osady w jamie brzusznej. Istnieją także dowody na związek między złością a zaburzeniami odżywiania, szczególnie u nastolatków.

 

6. Udar

Gniew uwalnia adrenalinę, która wpływa na tworzenie się skrzepów krwi. Kontrola emocji ma więc wpływ na niższy poziom adrenaliny, który zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj