Jak leczy się rdzeniowy zanik mięśni?

Kategorie: 

Źródło: internet

Rdzeniowy zanik mięśni to uwarunkowana genetycznie choroba układu nerwowego. Typowym jej objawem jest znaczne osłabienie, a potem całkowity zanik mięśni kończyn i tułowia. Jest to choroba nieuleczalna, a jej terapia ma na celu utrzymanie jak najdłużej zdolności samodzielnego poruszania się osoby chorej. Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni polega przede wszystkim na podawaniu środków farmakologicznych oraz rehabilitacji ruchowej.

 

Rdzeniowy zanik mięśni – objawy

Objawy zaniku mięśni to przede wszystkim osłabienie siły mięśniowej, które najczęściej dotyka kończyn dolnych. Pojawiają się trudności z chodzeniem po schodach czy wstawaniem z pozycji kucznej. W sytuacjach, gdy zanik mięśni nasila się, osoba chora nie jest już w stanie samodzielnie chodzić, dlatego wtedy pomocą w poruszaniu się jest wózek inwalidzki. U dzieci chorych na rdzeniowy zanik mięśni może pojawić się drżenie rąk, przykurcze stawów, problemy z unoszeniem głowy i połykaniem oraz słaby kaszel.

 

Zanik mięśni – leczenie rehabilitacyjne

Rehabilitacja jest niezbędnym elementem w terapii choroby. Ruch spowalnia słabnięcie mięśni oraz poprawia ich ogólną kondycję. Zajęcia rehabilitacyjne nie mogą być jednak nadwyrężające, dlatego ich natężenie dobierane jest indywidualnie do stanu fizycznego osoby chorej. Aby ćwiczenia przynosiły efekt, muszą odbywać się regularnie. Osobom z zanikiem mięśni proponuje się również hipoterapię, czyli zajęcia z koniem, oraz integrację sensoryczną. Są to ćwiczenia, które wspomagają prawidłowe odbieranie bodźców, np.: dotykowych, słuchowych, wzrokowych.

 

Farmakologiczne leczenie choroby mięśni i sondy żołądkowe

Osobom chorym na rdzeniowy zanik mięśni podaje się leki, które zwiększają napięcie mięśniowe. W miarę postępu choroby pojawiać się mogą problemy z połykaniem. Przeprowadza się wtedy zabieg przezskórnej endoskopowej gastrostomii. Polega on na umieszczeniu w brzuchu specjalnej sondy żołądkowej. Za jej pomocą możliwe jest podawanie osobie chorej zmiksowanego jedzenia bezpośrednio do żołądka poprzez pompę lub strzykawkę.

 

Zanik mięśni a bezdech senny

W zaawansowanym stadium choroby mogą pojawić się poważne zaburzenia oddychania, jak bezdech, czyli okresowe zatrzymanie oddechu w czasie snu. W takich przypadkach stosuje się wentylację nieinwazyjną. Służy do tego urządzenie, które wywiera dodatnie ciśnienie w obrębie naturalnych dróg oddechowych, co ułatwia osobie chorej oddychanie. U pacjentów wykonuje się także tracheostomię, czyli zabieg chirurgiczny, który polega na zrobieniu otworu na przedniej ścianie szyi prowadzącej do tchawicy. Do światła dróg oddechowych wprowadzana jest rurka, która umożliwia swobodne oddychanie.

 

 

 

Ocena: 

0
Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj