Jak masaż wpływa na zdrowie?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Masaż posiada bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu - od łagodzenia bólu mięśni spowodowanego wysiłkiem fizycznym, po właściwości odstresowujące. Podczas wielu lat badań dowiedziono szeregu korzyści zdrowotnych, które wynikają z masażu, zarówno dla naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

 

Wykazano, że 10-minutowy masaż mięśni po treningu może zmniejszyć zakwasy aż o 30%. W odrębnym badaniu na temat masażu stwierdzono, że zmniejsza on także poziom kortyzolu – hormonu stresu – aż o 31%, a zwiększa za to poziom dobrych hormonów, takich jak dopamina i serotonina.

 

Masaż, nawet ten, który wykonujemy sobie sami, może zmniejszyć bolesność mięśni, a także zmniejszyć odczuwanie bólu u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów. To właśnie zmniejszone odczuwanie bólu oraz uśmierzanie objawów depresyjnych należą do najbardziej popularnych zalet wykonywania masażu. 

Niektóre z badań dowodzą, że wykonywanie masażu może poprawiać działanie układu odpornościowego u osób z nowotworami. Dodatkowo masaż zwiększa przepływ krwi w mózgu, co korzystnie oddziałuje na nasze samopoczucie.

 

Stymulacja nerwów znajdujących się pod naszą skórą zwiększa aktywność nerwu błędnego, który odgrywa rolę w autonomicznych funkcjach naszego organizmu, takich jak częstość akcji serca, oddychanie oraz trawienie.

 

Skuteczność masażu najłatwiej wytłumaczyć na przykładzie naturalnych odruchów człowieka. Gdy uderzymy się, naszą pierwszą naturalną reakcją jest rozmasowywanie bolącego miejsca. Robimy tak właśnie dlatego, że masaż ma działanie przeciwbólowe oraz odprężające.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj