Jak podejście do starości może skrócić nasze życie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Starzenie się jest nieuniknione, od chwili urodzenia zaczynamy umierać. Nowe badania sugerują jednak, że sposób myślenia o starzeniu może rzeczywiście skrócić naszą żywotność.

 

W badaniu Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, psycholog Becca Levy uznała, że jeśli ktoś czuje się negatywnie z powodu swojego wieku, może to skrócić jego życie nawet do siedmiu lat. Negatywne myśli na temat starzenia mogą pozostawać w podświadomości, rujnując zdrowie. W takim stanie występuje niskie prawdopodobieństwo przyjęcia zdrowego stylu życia, mogą wystąpić ubytki w pamięci oraz pogorszenie funkcji poznawczych. Istnieje również zwiększone ryzyko depresji i izolacji od społeczeństwa.

Badania zostały przeprowadzone na całym świecie i na ich podstawie stwierdzono wzrost biomarkerów choroby Alzheimera u osób, które pozostawały pod wpływem negatywnych stereotypów starzenia. Przeprowadzano również "interwencje", gdzie pacjentów wystawiano na podprogowe, pozytywne wiadomości na temat wieku uczestników. Osoby te wykazały lepsze wyniki, w porównaniu do pacjentów z grupy obojętnej.

 

Postrzeganie przez społeczeństwo, przedstawianie ludzi starszych, jako kruchych, zależnych, w sposób dyskryminacyjny również przyczynia się do całej sprawy. W latach 2000 do 2050 populacja ludzi w wieku powyżej 60 lat podwoi się z 11 do 20 procent i będzie stanowić 2 miliardy ludzi. Dlatego tak popularna stała się praca nad zmianą stereotypów wiekowych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj