Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Alergia na słońce przypomina w objawach poparzenie słoneczne, co w niektórych przypadkach może utrudniać jej identyfikację. Stan ten może wywoływać poważne i długotrwałe komplikacje zdrowotne, które wymagają odpowiedniego leczenia.

 

Do objawów alergii słonecznej należy wysypka, swędzenie, obrzęki, guzki oraz pęcherze. Skóra staje się czerwona, a w niektórych przypadkach następuje tak zwana hiperpigmentacja, która prowadzi do miejscowego ciemnienia skóry. Kolejnymi objawami mogą być również gorączka, nudności, bóle głowy, które mogą mylnie sugerować przeziębienie lub grypę. Alergia na słońce wiąże się także ze zwiększonym ryzykiem raka skóry.

 

Oparzenie słoneczne może wystąpić, gdy skóra jest przez długi czas narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Do objawów oparzenia słonecznego należy zaczerwienienie skóry, która może być także nienaturalnie ciepła w dotyku, swędzenie i łuszczenie się skóry. Oparzenie zwykle zanika po pewnym czasie, w skrajnych przypadkach do oparzenia może dołączyć gorączka oraz nudności. Objawy alergii słonecznej są podobne do oparzenia słonecznego, jednak zazwyczaj są one bardziej dotkliwe i trwają dłużej.



Do alergii słonecznej mogą przyczynić się niektóre leki, które zwiększają wrażliwość skóry na światło, a także predyspozycje genetyczne oraz niepełnowartościowa dieta. Leczenie wymaga zasięgnięcia porady lekarskiej i obejmuje między innymi stosowanie czystych, wilgotnych opatrunków, które zmniejszają ryzyko wystąpienia infekcji. W niektórych przypadkach konieczne jest także leczenie farmakologiczne.

 

Dieta ze wszystkimi niezbędnymi witaminami i minerałami może pomóc w zmniejszeniu ryzyka alergii słonecznej. Zaleca się unikanie długotrwałego narażenia na silne promienie słoneczne, a także używanie balsamów i kremów z filtrem.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj