Jak pozbyć się trądziku na plecach?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Trądzik zwykle rozpoczyna się w okresie dojrzewania i większość ludzi doświadcza go na tym właśnie etapie. Jednak dla niektórych osób problem trądziku może utrzymywać się nawet gdy są w wieku 20 lub 30 lat. Nieleczony trądzik może pozostawiać trwałe przebarwienia oraz blizny.

 

Trądzik jest spowodowany nadmierną pracą gruczołów łojowych, które są szczególnie wrażliwe na niektóre hormony. Istnieje wiele metod walki z trądzikiem, w tym zabiegi miejscowe oraz leczenie farmakologiczne.

 

Większość metod leczenia umiarkowanego trądziku wymaga stosowania miejscowych kremów oraz maści. Zwykle nakłada się je dwa razy dziennie na zmienione miejsca na skórze, a efekty leczenia sa odczuwalne po upływie 4 do 8 tygodni.

 

Dermatolog może przepisać także leki doustne, zwykle w przypadku zaostrzonego trądziku. Antybiotyki zabijają bakterie i zmniejszają stan zapalny. Efekty mogą nastąpić po 2 do 6 miesięcy. Także terapia hormonalna może zmniejszyć pracę gruczołów łojowych.

 

Do powstania oraz utrzymywania się trądziku na plecach może przyczyniać się zbyt obcisła, nieprzewiewna odzież. Zaleca się noszenie luźnych ubrań, zwłaszcza podczas wykonywania wysiłku fizycznego, a także unikanie produktów podrażniających skórę.

 

Każdy człowiek posiada na skórze bakterie powodujące trądzik, jednak dla wielu nie stwarzają one żadnych problemów. To nadmierna praca gruczołów łojowych stwarza warunki do namnażania się bakterii i jest to bezpośrednią przyczyną trądziku.

 

W leczeniu trądziku warto także zwrócić uwagę na stosowaną dietę. Wysoce przetworzona żywność, taka jak niektóre słodycze oraz fast food może dodatkowo zaogniać problem. Niektóre węglowodany, w tym białe pieczywo oraz chipsy ziemniaczane, zwiększają poziom cukru we krwi, co także jest potencjalnym czynnikiem wywołującym trądzik.   

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Skomentuj