Jak prawidłowo wykonać badanie moczu?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badania moczu umożliwiają diagnozowanie oraz leczenie szeregu chorób, w tym zaburzenia czynności nerek, zaburzenia czynności wątroby, cukrzycy oraz różnego rodzaju infekcji. Badanie moczu jest także stosowane do zbadania obecności narkotyków lub ustalenia ciąży.

 

W moczu można zbadać w szczególności białka, cukry, hormony oraz inne substancje chemiczne, niektóre bakterie, kwasowość lub zasadowość. Ciemny mocz może być oznaką odwodnienia, może także sugerować zakażenie.

 

Najczęstszym powodem do zbadania moczu jest rozpoznanie infekcji bakteryjnej w drogach moczowych. Infekcje dróg moczowych są szczególnie częste u kobiet, dotykając prawie 50 % z nich w ciągu całego życia.Do zbadania moczu konieczne jest wyposażenie się w aptece w sterylny pojemnik. Dzień przed pobraniem nie należy wykonywać ciężkiej pracy, warto zrezygnować także z wysokobiałkowej diety.

 

Mocz do badania pobiera się rano, po dokładnym umyciu się, pierwszą jego partię oddając do muszli sedesowej, a kolejną do pojemnika na badanie. Próbka powinna być dostarczona w możliwie jak najkrótszym czasie, z każdą godziną wynik staje się mniej wiarygodny.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj