Jak reagować po ugryzieniach owadów i kleszczy?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Lato to okres, w którym owady i kleszcze są najbardziej aktywne. Niestety, ich ofiarami, poza zwierzętami, są często ludzie. Najpierw pojawia się zaczerwienienie, potem swędzenie, a czasami także silny obrzęk, który może skutecznie uprzykrzyć wakacyjny wyjazd. Jak zareagować po ugryzieniu? I co robić, aby nie stać się ofiarą?

 

Sposoby na ugryzienia kleszczy

Kleszcze wyjątkowo upodobały sobie lasy, gdzie rosną leszczyny, paprocie i jeżyny. Wybierając się na spacer, warto zadbać więc o odpowiednie ubranie. Wskazana będzie czapka na głowę lub kapelusz oraz bluzka z rękawami i długie spodnie. Dla psa idealnym rozwiązaniem będzie z kolei obroża chroniąca przed pasożytami skórnymi taka jak Foresto. Jeżeli jednak kleszcz zdąży już wbić się w skórę, należy natychmiast go wyciągnąć (im dłużej tkwi w naszym ciele, tym większa szansa na zarażenie się przenoszonymi przez niego chorobami, np. boreliozą). Można to zrobić za pomocą specjalnego przyrządu lub pęsety. Co istotne, nie wolno go wyciągać – wczepionego w skórę pasożyta należy wykręcać tak, jak śrubkę. Miejsce, w którym znajduje się kleszcz, nie powinno być smarowane tłustymi maściami, ponieważ pasożyt może zwymiotować, co zwiększa ryzyko wywołania przez niego niebezpiecznego dla człowieka schorzenia.

 

Sposoby na ugryzienia komarów i innych muchówek

Innymi stworzeniami wysysającymi z nas krew są owady – komary i muchówki, np. meszki. Ciepło ludzkiego ciała oraz wydychany dwutlenek węgla pomagają im bardzo szybko zlokalizować ofiarę. Po ich ugryzieniu pojawia się zaczerwienienie i lekki bąbel, który mocno swędzi. Jednak pod żadnym pozorem nie wolno go drapać, ponieważ rozniesione po ciele substancje wprowadzone przez owada mogą wywołać stan zapalny. Posmarowanie ugryzienia preparatem chłodzącym powinno przynieść ulgę i złagodzić swędzenie. W przypadku komarów sprawdzi się też preparat antyhistaminowy, który złagodzi obrzęk. Co zrobić, aby nie paść ofiarą wymienionych owadów? Bronią przed meszkami będzie olejek waniliowy - nie znoszą one jego zapachu. W przypadku komarów pomogą specjalne spraye odstraszające owady, które można kupić w pobliskich drogeriach.

 

Sposoby na ugryzienia os i pszczół

Osy i pszczoły atakują ludzi zazwyczaj wtedy, gdy czują zagrożenie. Ich ugryzienia są wyjątkowo niebezpieczne, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w pobliżu tych owadów. Pszczoła ma żądło, które po wkłuciu odrywa się od odwłoka wraz z gruczołem jadowym. W miejscu użądlenia występuje zaczerwienienie i opuchlizna, a także piekący ból i świąd. O wiele gorsze jest ugryzienie osy, ponieważ jej jad jest bardziej toksyczny, więc ból i obrzęk może utrzymywać się nawet przez kilka dni. Co zrobić, gdy użądli nas pszczoła? Nie wolno wysysać jadu ani energicznie chwytać żądła, ponieważ można w ten sposób zaaplikować sobie nową dawkę jadu. Należy odciąć wystające ponad skórę zbiorniczki z jadem, a następnie za pomocą igły, a nie pęsety, wyciągnąć resztę żądła. Gdy część z niego zostanie w środku, koniecznie trzeba udać do lekarza. Jad rozprzestrzeniony po organizmie może być niezwykle groźny dla zdrowia!

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj