Jak rośnie twój maluch? Poznaj wszystkie etapy ciąży

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Ciąża - jedno z niesamowitych zjawisk, jakie mamy okazję obserwować. W ciągu 9 miesięcy w łonie matki tworzy się nowy ludzki organizm. Jak przebiegają poszczególne etapy rozwoju maleństwa? Które z nich są najbardziej istotne?

 

Tu wszystko się zaczyna

Początkowym etapem w rozwoju płodu jest pierwszy trymestr - okres trwający do ukończenia 13 tygodnia ciąży. To w tym czasie zaczyna się rozwój naszego maleństwa, a jednym z pierwszych narządów, który rozpoczyna wtedy pracę, jest serce. Zaczyna ono bić około 21-22 dnia ciąży. Pierwszy trymestr to jeden z najważniejszych etapów rozwoju dziecka. To wtedy zaczyna formować się jego ciało i wszystkie podstawowe organy, w tym czasie dochodzi również do intensywnego wzrostu. W ciągu trzech miesięcy u maleństwa powinny rozwinąć się wszystkie podstawowe narządy. Jest to również czas największego ryzyka, ujawniają się wtedy wszelkie wady genetyczne oraz uszkodzenia płodu. Coraz większą rolę w tym czasie zaczyna odgrywać także samopoczucie matki. Dziecko reaguje na jej emocje, dlatego ważne jest, by starać się je opanowywać. Wraz z końcem pierwszego trymestru malec jest w stanie wykonywać pierwsze ruchy, choć nie są one jeszcze wyczuwalne.

Czas intensywnego rozwoju

Początek drugiego trymestru to moment, w którym ciało dziecka jest już coraz bardziej rozwinięte. Na głowie zaczynają pojawiać się pierwsze włoski, a na paluszkach wyrastają zalążki paznokci. To ważna chwila, również dla rodziców, ponieważ w tym momencie można już określić płeć maleństwa. Kolejnym etapem rozwoju płodu jest wykształcenie zmysłu smaku. Dziecko potrafi rozróżnić już smak wód płodowych, a przy okazji ćwiczy odruch ssania i połykanie. Wraz z nadejściem 18 tygodnia matka powinna zacząć odczuwać ruchy maleństwa. U kobiet przechodzących kolejną ciążę, ten moment może nadejść trochę wcześniej.

Końcówka drugiego trymestru to moment ważny z dwóch powodów. Przede wszystkim u dziecka zaczyna wykształcać się umiejętność oddychania. W dodatku, wraz z rozwojem kolejnych zmysłów, w tym słuchu, malec zaczyna coraz częściej reagować na kolejne bodźce. Na tym etapie można wyróżnić dwie fazy jego funkcjonowania - sen oraz czuwanie.

W oczekiwaniu na poród

Trzeci trymestr to ostatni etap rozwoju w łonie matki. W okolicach 7 miesiąca dziecko w końcu po raz pierwszy otwiera oczy i zaczyna reagować na światło. To także najbardziej intensywny etap w rozwoju mózgu. Wpływa to na wykształcenie zmysłów i doskonalenie nabytych już umiejętności. Ostatnie miesiące to także przygotowanie malucha do opuszczenia łona matki. Pod skórą pojawia się warstwa tkanki tłuszczowej, zaczyna się także rozwijać układ odpornościowy. Na miesiąc przed porodem dziecko powinno osiągnąć wagę ok. 2 kilogramów.

Dziewiąty miesiąc to już głównie oczekiwanie na narodziny malca. Organizm dziecka jest już wtedy w pełni wykształcony, maluch coraz częściej wierci się i rozpycha. W tym czasie poród może nastąpić już w każdej chwili, dlatego warto przygotować się na taką ewentualność.

Źródło: https://www.eloderm.pl/artykul/85,rozwoj-plodu.html              

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj