Jak różne rodzaje błonnika wpływają na Twój mikrobiom?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W ostatnich latach sporo mówi się o tym, że powinniśmy stosować dietę bogatą w błonnik pokarmowy. Produktów spożywczych z jego zawartością nie brakuje, jednak czy wszystkie są tak samo dobre dla naszego zdrowia? Naukowcy porównali różne źródła błonnika pokarmowego, sprawdzając ich wpływ na florę bakteryjną jelit u myszy. Które źródła błonnika okazały się najlepsze?

Diety o tzw. modelu zachodnim cechują się wysoką zawartością cukru oraz tłuszczów nasyconych, brakuje w nich za to błonnika. Powód jest bardzo prosty – jemy zbyt mało pełnoziarnistego pieczywa, a także surowych warzyw i owoców ze skórkami. Zamiast nich spożywamy gotowe dania, których składy rzadko kiedy czytamy. Tymczasem błonnik jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu pokarmowego, co z kolei rzutuje na stan zdrowia całego organizmu.

 

Zdrowa, bogata flora bakteryjna jelit odpowiada nie tylko za właściwe trawienie pokarmu, ale także wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego, zmniejszając ryzyko wystąpienia wielu chorób. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie od 25 do 29 g błonnika dziennie, co wyraźnie zmniejsza ryzyko doznania udaru, a także zachorowania na cukrzycę typu 2, choroby serca i raka. Należy przy tym pamiętać, że niektóre osoby cierpiące na problemy trawienne powinny, wręcz odwrotnie, błonnika unikać.

Zespół naukowców ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis postanowił odpowiedzieć na pytanie, jakie źródła błonnika są dla nas najzdrowsze i najlepiej wpływają na florę bakteryjną jelit. Warto bowiem mieć świadomość tego, że nie każdy błonnik jest tak samo wartościowy i może być on w różny sposób trawiony. Do celów badawczych wykorzystano myszy, których florę bakteryjną zasiedlono wyłącznie szczepem Bacteroides pochodzącej z ludzkiego jelita. Każda mysz przez 4 tygodnie otrzymywała pokarm z dodatkiem różnego rodzaju błonnika. Jadłospis gryzoni opierał się przede wszystkim na niskiej jakości tłuszczach, a także małej ilości owoców i warzyw – miał on odpowiadać modelowi diety zachodniej.

W sumie naukowcy przetestowali 34 różne źródła błonnika pokarmowego, w tym białko grochu, skórkę cytrusów, skórkę pomidora, miąższ pomarańczy i jabłek, błonnik owsiany, ziarna kakaowca, nasiona chia czy otręby ryżowe. Zaowocowało to stworzeniem 144 różnych kombinacji diet, które różnie oddziaływały na florę bakteryjną jelit. Ustalono dzięki temu preferowane przez bakterie bioaktywne węglowodany w błonniku.

Wśród szczególnie odżywczych dla flory bakteryjnej jelit źródeł błonnika wymieniono przede wszystkim cytrusy oraz groch. Zdaniem badaczy mikrobiom uległ jednak najznaczniejszemu poszerzeniu, gdy źródła błonnika były najbardziej zróżnicowane, ponieważ poszczególne szczepy bakterii różnie reagowały na odmienne pokarmy. Można zatem wywnioskować, że kluczem do zdrowych jelit jest możliwie jak najbardziej różnorodna dieta, która bazuje na świeżych owocach i warzywach. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj