Jak skomponować zdrową dietę?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dietetycy wciąż ostrzegają przed modą na restrykcyjne diety, narażającą ludzkie zdrowie na poważne konsekwencje zdrowotne. Dowiedziono, że jedna piąta osób poniżej 25 roku życia wyklucza lub ogranicza produkty mleczne w swojej diecie.

 

Eliminacja nabiału wchodzi często w skład tak zwanego „czystego jedzenia”. Polega ono na gotowaniu żywności od podstaw, wybierając pokarmy w stanie naturalnym oraz wyeliminowaniu z jadłospisu cukru rafinowanego.

 

Dieta „jedz czysto” staje się w dzisiejszych czasach coraz bardziej promowanym stylem życia, gdzie jej bardziej ekstemalne wersje mogą wykluczać mięso, gluten, zboża, nabiał lub zawierać jedynie surowe pokarmy, na przykład mrożone i świeże owoce oraz warzywa.

 

Stosowanie „czystej” diety wymaga dbałości o szczegóły, a zatem dużo wolnego czasu. Faktem jest, że dieta oparta na bazie roślinnej pozwala uzyskać szczupłą, atrakcyjną sylwetkę, a także wpływa pozytywnie na ludzkie zdrowie.

Niebezpiecznie robi się jednak wtedy, gdy osoby chcące odżywiać się zdrowo, wykluczają większe grupy żywności (nabiał, zboża) bez zapewnienia odpowiedniej alternatywy. Najnowsze badania nad dietą i odżywianiem wykazały, że spożycie wapnia u jednej z sześciu kobiet poniżej 24 roku życia jest niepokojąco niskie.

 

Dietetycy zalecają mimo wszystko zróżnicowaną dietę, podkreśla się także, że im bardziej restrykcyjne odżywianie, tym mniej jest ono zdrowe. Doskonałą kompozycją dla ludzi w każdym wieku może być oliwa z oliwek, warzywa, chude mięso oraz orzechy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Elzbieta Ogrodna

Żyjemy w czasach, gdzie

Żyjemy w czasach, gdzie ludzie nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na zdrowie ma to co jemy. Na Polskich stołach królują tanie kiełbasy z dyskontu wraz z gotowymi frytkami a na owoce i warzywa patrzy się z pogardą. A wszystko to przez to, że aby jeść zdrowo trzeba poświęcić na to sporo czasu. Ja od kilku miesięcy korzystam z cateringu dietetycznego i nie mam już żadnych problemów z niezdrowym jedzeniem. Dla niektórych to jedyne wyjście aby trzymać rygor i nie wpadać w szpony nałogu od słodyczy.

0
0
Portret użytkownika erertttyyu

Mam wrażenie że według

Mam wrażenie że według niektórych wapń to biała ciecz którą daje karton.Goryle które jędzą prawie tylko rośliny mają ogromne kości i mięśnie które podniosą nawet tone.Dajcie spokój z tym mlekiem.

0
0

Skomentuj