Jak skutecznie rzucić palenie?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Decyzja o rzuceniu palenia to tylko połowa wykonanego zadania. Rzucenie palenia nie jest pojedynczym wydarzeniem, które następuje w ciągu jednego dnia. Jednak taka decyzja to istotna inwestycja w zdrowie, długość i jakość życia, a także zadbanie o zdrowie osób wokół siebie.

 

Aby rzucić palenie, nie tylko konieczna jest zmiana swojego zachowania i poradzenie sobie z objawami odstawienia nikotyny, ale także konieczne jest znalezienie innych sposobów na radzenie sobie ze swoimi nastrojami.

 

Po podjęciu decyzji o rzuceniu palenia warto wybrać konkretną datę, aby mieć wystarczająco dużo czasu na przygotowanie. Warto powiedzieć o planowanym dniu rzucenia palenia swoim przyjaciołom, rodzinie, a nawet współpracownikom. Konieczne jest wyrzucenie wszystkich papierosów oraz popielniczek.

 

Warto przekierować swój nawyk trzymania papierosa w ustach na inne przedmioty lub produkty spożywcze. Mogą to być cukierki, guma do żucia, marchewka, słomki, wykałaczki, łyżeczki. Warto poprosić swoich bliskich, którzy palą, aby nie robili tego w naszym otoczeniu. 

W ciągu pierwszych dni bez palenia zaleca się być zajętym, starannie wypełniając swój grafik i nie pozwalając sobie na nudę. Można pić więcej wody, ale najlepiej unikać spożywania alkoholu oraz przebywania w środowisku sprzyjającym zapaleniu papierosa.

 

Jeśli objawy uzależnienia od nikotyny okazują się być nie do zniesienia, można zdecydować się na gumy do żucia, pastylki do ssania, spray do nosa, inhalator lub plastry z zawartością nikotyny. Jednak w przypadku wystąpienia zawrotów głowy, osłabienia, nudności, wymiotów, nieregularnego bicia serca lub innych nieprawidłowości zdrowotnych, należy skonsultować się z lekarzem. 

 

Istnieją także tabletki bez nikotyny, które pomagają w rzuceniu palenia. Do zawartych w nich substancji zalicza się na przykład bupropion, który oddziałuje na mózg, hamując pragnienie nikotyny. Zazwyczaj tego typu tabletki przyjmuje się przez okres 12 tygodni. W tym przypadku mogą jednak wystąpić poważne skutki uboczne, takie jak zmiany w zachowaniu, depresja, agresja, a nawet myśli samobójcze.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)

Skomentuj