Jak stres niszczy Twój mózg?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Każde doświadczane, stresujące wydarzenie może mieć znaczący, trwały wpływ na nasz mózg. Stres może niszczyć strukturę mózgu oraz zmieniać funkcje jego kluczowych regionów, wskazują nowe badania.

 

Przedłużone napięcie, znane również jako stres przewlekły, już dawno zostało uznane za zjawisko prowadzące do poważnych konsekwencji poznawczych. Są one przyczyną wielu zaburzeń psychicznych, takich jak stres pourazowy. Jednak niebezpieczeństwo silnego stresu, a także wpływ pojedynczych traumatycznych momentów na funkcjonowanie mózgu, pozostało w dużej mierze niezgłębione.

Jak można się domyślić, jak zwykle musiały ucierpieć na tym zwierzęta, zespół naukowców zdecydował się na zbadanie mózgów myszy po poddaniu ich epizodowi 40-minutowego stresu, w którym zostały wielokrotnie porażone prądem w łapki. W artykule opublikowanym przez Molecular Biology, autorzy badania wyjaśniają, że spowodowało to wydzielenie hormonu stresu o nazwie kortykosteron, co przyczyniło się do wzrostu poziomu neuroprzekaźnika o nazwie glutamate w korze przedczołowej mózgu.

Poziomy neuroprzekaźnika zaczęły wracać do normy około 24 godziny później, choć wiele neuronów uległo uszkodzeniu. W dendrytach neuronów nastąpił zanik lub śmierć komórek. Jest to istotne, ponieważ rejon ten jest mocno zaangażowany w wyższe poznanie i ma zasadnicze znaczenie dla zdolności racjonalnego myślenia oraz podejmowania decyzji. Zaburzenia były widoczne przez okres do dwóch tygodni po zakończeniu eksperymentu, co sugeruje, że nawet krótkie epizody stresu mogą powodować trwałe uszkodzenie mózgu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj