Jak stres wpływa na Twój mózg?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Regularny stres może mieć wpływ na nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Nowe badanie przeprowadzone przez Szkołę Medyczną Harvardu dowodzi również, że stres nie pozostaje obojętny wobec naszego mózgu. Wysoki poziom hormonów stresu może istotnie wpłynąć na to, jak funkcjonuje mózg, upośledzając nasze funkcje poznawcze.

 

Przewlekły stres wpływa na nasz rytm okołodobowy, zaburzając sen, apetyt oraz libido. Niestety na tym nie koniec, nieustający stres w końcu przekłada się na poważne choroby – należą do nich cukrzyca, choroby serca oraz problemy żołądkowo-jelitowe.

 

Wedle najnowszych wyników badań, które były prowadzone przez naukowców przez 49 lat, stres może wpływać również na stan naszej pamięci. Zależność jest na tyle istotna, że może prowadzić do demencji.

 

Na początku, badacze poprosili każdego uczestnika o poddanie się badaniu psychologicznemu oraz oddanie na czczo próbek krwi. Oceniano wówczas m.in. pamięć oraz indywidualne umiejętności pacjentów. Kolejna kontrola została przeprowadzona po 8 latach.

Szczególne zainteresowanie budził poziom kortyzolu we krwi uczestników – hormonu uwalnianego głównie w odpowiedzi na stres. To właśnie na podstawie oceny poziomu kortyzolu we krwi podzielono uczestników na kilka grup badawczych.

 

Naukowcy odkryli, że osoby z wysokim poziomem kortyzolu we krwi jednocześnie miały znacznie gorszą pamięć, w porównaniu z ich rówieśnikami o prawidłowym poziomie hormonu stresu. Wyniki te pozostały niezmienne nawet wtedy, gdy dostosowano je do czynników takich, jak wiek, płeć, nawyk palenia czy wskaźnik BMI.

 

Wszystkie badane osoby poddały się skanowaniu MRI, w których mierzono objętość ich mózgów. Pozwoliło to na ustalenie, że osoby z podwyższonym poziomem kortyzolu we krwi posiadają mniejszą całkowitą objętość mózgu, średnio o 0,2%.

 

Badacze uczulają, że ludzie powinni znaleźć indywidualne sposoby na redukcję stresu. Wśród propozycji pojawia się szczególnie zwiększona ilość snu, umiarkowane ćwiczenia oraz stosowanie technik relaksacyjnych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj