Jak światło smartfona wpływa na pracę Twojego mózgu i ciała?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badania dowodzą, że spoglądanie na ekrany urządzeń elektronicznych przed snem ma zgubny wpływ na naszą zdolność zasypiania. Często pojawia się wtedy trudność z zasypianiem, a także całkowite wybudzenie. Wszystko za sprawą tego, jak światło generowane przez ekrany jest odbierane przez nasz mózg.

 

Niebieskie światło, które generują smartfony, tablety oraz ekrany komputerów i telewizorów świeci tak jasno, że odróżnia się nawet w słoneczny dzień. Spoglądanie na ekrany smartfonów przed snem posiada wpływ mylący nasz mózg. Powoduje zaprzestanie produkcji melatoniny, hormonu, który wysyła naszemu ciału sygnał, że czas iść spać.

 

Przez zakłócanie produkcji melatoniny, smartfon może zakłócić cykl snu, poprzez sztuczne wybudzenie mózgu. To sprawia, że coraz trudniej jest zasypiać, co może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Zaburzenia snu mogą powodować rozregulowanie hormonalne organizmu, problemy w skupieniu następnego dnia, a także obniżenie ogólnego samopoczucia.

Aby zwalczyć ten problem, projektanci aplikacji komputerowych tworzą programy przyciemniające
oraz ocieplające światło ekranów, np. F.lux lub Twilight. Dostosowują one tony świetlne tak, by usunąć niebieskie światło w określonej porze dnia, a pomarańczowa poświata znacznie mniej męczy wzrok. Jednak nawet mimo istnienia specjalnych programów i aplikacji, najkorzystniejsze dla zdrowia będzie całkowite unikanie świecących ekranów przed snem.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj