Jak szybko wrócić do zdrowia po operacji?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Im więcej pacjent wie na temat planowanej operacji, tym lepiej – twierdzi dr Michael McGee ze szpitala Northwestern Memorial. Wiedza pacjenta na temat zamierzeń lekarzy przed operacją, w trakcie oraz po niej łagodzi niepokój i pozwala na lepsze samopoczucie. Nastawienie ma ogromny wpływ na reakcję fizjologiczną organizmu, w tym zdolność do jego regeneracji. Na przykład u pacjentów poddawanych zabiegom kardiologicznym wysoki poziom stresu jest silnym czynnikiem zwiększającym śmiertelność pooperacyjną oraz powodującym powikłania.

 

Szybki powrót do zdrowia po operacji zapewni także właściwe do niej przygotowanie. Powinno się wykonać wszystkie niezbędne badania pod kątem jakichkolwiek czynników ryzyka. Na przykład wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi na cukrzycę typu 2, a ta choroba często powoduje powikłania. Czas przed operacją jest więc idealnym na kompleksową kontrolę stanu zdrowia.

 

Warto poddać się operacji w możliwe jak najlepszym stanie zdrowia, dlatego warto zadbać o swoją kondycję fizyczną i odżywianie. Warto zrezygnować wtedy z alkoholu i spożywać dużo kwasów tłuszczowych omega-3, co zmniejszy ryzyko wystąpienia zakażenia po zabiegach chirurgicznych. Z kolei ćwiczenia wzmacniające mięśnie wraz z odpowiednim spożyciem białka mogą znacznie przyspieszyć powrót do zdrowia. 

Korzystne dla płuc i reszty organizmu jest niewątpliwie rzucenie palenia. Lekarze widzą natychmiastową poprawę w funkcjonowaniu płuc i gojeniu się ran nawet u osób, które rzuciły palenie na tydzień przed operacją. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko zakrzepów krwi, zmniejsza za to dotlenienie krwi i dodatkowo obciąża serce.

 

Pacjenci codziennie spożywający alkohol umierają po operacji dwa razy częściej od abstynentów. Są oni także o 80% bardziej narażeni na doświadczanie trudności w oddychaniu i o 73% bardziej narażeni na występowanie infekcji po operacji. Na szczęście badania wykazują także, że wstrzymanie się od spożywania alkoholu na osiem do czterech tygodni przed zabiegiem znacząco poprawi rokowania.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Barbara

Przede wszystkim jeżeli to

Przede wszystkim jeżeli to możliwe to odpoczynek połączony z rekonwalestencją byłby najlepszym rozwiązaniem. Mojej mamie bardzo pomógł wyjazd do Ośrodka Obok Lasu, gdzie codziennie dbali o nią specjaliści i miała zabiegi, które pomogły jej wrócić do zdrowia. Cieszę się, że już z nią lepiej. 

0
0

Skomentuj