Jak właściwie zadbać o swój sen?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Prawidłowa ilość snu dla dorosłej osoby powinna wynosić od 7 do 9 godzin. Sen odgrywa istotną rolę dla ludzkiego zdrowia oraz samopoczucia, mając wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i zdrowie psychiczne – poczucie jakości życia i bezpieczeństwa. Wystarczająca ilość snu zwiększa efektywność pracy, pomaga zachować uwagę, podejmować decyzje, a także utrzymać zdrowie serca, równowagę hormonalną oraz prawidłową pracę układu odpornościowego.

 

Dobry sen jest definiowany jako przespanie co najmniej 85% całkowitego czasu, który spędza się w łóżku, a także zaśnięcie w czasie poniżej 30 minut od położenia się spać. Prawidłowe jest również jednorazowe obudzenie się w ciągu nocy.

 

Chociaż nie jest możliwie kontrolowanie wszystkich czynników mających wpływ na sen, codzienne zachowania i nawyki mogą sprzyjać lepszemu wysypianiu się, co jest korzystne dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Warto starać się zasypiać i budzić o tej samej porze każdego dnia – nawet w weekendy. Regularność snu ma wpływ na rytm okołodobowy, który odpowiada za właściwą koncentrację i dobry humor.

 

Zwiększenie ekspozycji na światło dzienne poprzez spacerowanie co najmniej 30 minut dziennie pomoże w regulowaniu wzorców snu. Z kolei działanie sztucznego światła może opóźnić senność nawet o 2 godziny. Wraz z brakiem oświetlenia, wzrasta we krwi poziom melatoniny, która powoduje senność. Taktykę tę można stosować także w momencie, gdy chce się obudzić – jedząc śniadania na zewnątrz lub w pobliżu okna. 

W nocy ważne jest zmniejszenie ekspozycji na światło niebieskie, znajdujące się w większości urządzeń opartych na diodach LED. Ograniczenie używania urządzeń z emitującym światło ekranem w czasie przeznaczonym na sen zwiększy produkcję melatoniny.

 

Wyższa aktywność fizyczna w ciągu dnia, a także zdrowa dieta i właściwe nawodnienie organizmu mogą znacznie poprawić sen. Może mieć to wpływ także na zmniejszenie ryzyka doświadczenia nocnych skurczów nóg i zmniejszenie trudności w koncentracji. Powinno się za to unikać ćwiczeń przed samym snem, które mogą okazać się zbyt rozbudzające.

 

W badaniach wykazano, że spożywanie większej ilości tłuszczów nasyconych wiąże się z krótszym czasem głębokiego snu, a z kolei wyższe spożycie cukru może skutkować częstszymi pobudkami w nocy. Kawa nie powinna być pita później niż na 6 godzin przed snem.

 

Problemy ze snem mogą zostać rozwiązane także za pomocą medytacji. Zwiększenie koncentracji umysłu i poprawienie świadomości myśli zmniejsza stres, a zatem może być użyteczną techniką w osiąganiu wyciszenia przed udaniem się na spoczynek.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj